RTV AHIRETI
Shëndetësi

Rrezikoni vdekjen nëse abuzoni me këto ushqime, ja cilën sëmundje shkaktojnë

rrezikoni-vdekjen-nese-abuzoni-me-keto-ushqime,-ja-cilen-semundje-shkaktojne

Disa ushqime mund të jenë shumë të këndshme për ne në shije, por janë në gjendje të na shkaktojnë probleme shëndetësore në të njëjtën kohë, një rast i tillë është edhe cirroza e mëlçisë.

Konsumi i këtyre produkteve është në një masë të konsiderueshme në jetën tonë të përditshme dhe konkretisht janë 4 ushqime që duhet t’i shmangim, madje t’i kufizojmë, për të mos pasur probleme në mëlçi, ndërkohë që ka edhe nga ato që mund të shkaktojnë helmim.

1) Ushqimet e yndyrshme: Patatet e skuqura dhe hamburgerët janë një zgjedhje e keqe për të mbajtur mëlçinë tuaj të shëndetshme. Në afat të gjatë ato mund të çojnë në inflamacion i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë dhëmbëza të mëlçisë të njohur si cirrozë.

2) Sheqeri: Detyra e mëlçisë është ta kthejë sheqerin në yndyrë. Nëse e teproni, mëlçia konverton aq shumë yndyrë sa përfundon aty ku nuk i takon. Në afat të gjatë mund të çojë në sindromën e mëlçisë yndyrore.

3) Kripa: Hulumtimet e hershme sugjerojnë se një dietë e pasur me natrium mund të çojë në fibrozë, e cila është faza e parë e dhëmbëve të mëlçisë. Për të reduktuar kripën, fillimisht mund të shmangni ushqimet e përpunuara si proshuta apo mishi i freskët. Pastaj mund të shikoni sasinë e natriumit të shënuar në paketë.

4) Alkooli: Pirja e tepërt e alkoolit mund të dëmtojë mëlçinë tuaj. Me kalimin e kohës mund të çojë në cirrozë. Edhe pirja e herëpashershme, katër pije në një natë për gratë dhe pesë për burrat, mund të jetë gjithashtu e dëmshme.

Related posts

Parandaloni kavitetet dhe kurseni ca para: 5 gjëra të thjeshta, që duhet të filloni të bëni që tani!

admin

Uji i arrës së kokosit shërues për gurët në veshka

rezart morina

Lajm i mirë për ata që konsumojnë kafe

admin6