RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rritja e çmimeve të ushqimit dhe energjisë mund të vazhdojë ‘për dy vitet e ardhshme’

rritja-e-cmimeve-te-ushqimit-dhe-energjise-mund-te-vazhdoje-‘per-dy-vitet-e-ardhshme’

Rritja e çmimeve të energjisë dhe ushqimit mund të vazhdojë edhe për dy vitet e ardhshme, duke dëmtuar përpjekjet globale për të luftuar varfërinë dhe krizën klimatike , ka paralajmëruar një raport i përgatitur për Forumin Ekonomik Botëror të javës së ardhshme në Davos, Zvicër .

Raporti vjetor i rreziqeve globale të WEF zbuloi se kriza ndërkombëtare e kostos së jetesës e shkaktuar nga pandemia e Covid dhe lufta e Rusisë në Ukrainë kryesuan listën e shqetësimeve në një sondazh me më shumë se 1200 ekspertë globalë, politikëbërës dhe udhëheqës biznesi.

Duke dhënë alarmin në prag të mbledhjes vjetore të liderëve botërorë në vendpushimin malor zviceran, ajo tha se kriza e furnizimit me energji dhe ushqim ka të ngjarë të vazhdojë për dy vitet e ardhshme si rreziku më i madh për ekonominë botërore.

Related posts

Billstrom: Suedia ka përgjegjësi ndaj Turqisë për të luftuar kundër organizatave terroriste

rezart morina

OBSH: Afrika, kontinenti me shkallën më të lartë të vetëvrasjeve në botë

admin

Macron thotë se mund të ketë masa ndëshkuese ndaj Kosovës e Serbisë

admin