RTV AHIRETI
Shëndetësi

Rukola edhe më e mirë se spinaqi

rukola-edhe-me-e-mire-se-spinaqi

Kjo gjethe jeshile ka vlera të çmuara ushqyese. Në të gjenden fitokimikate të cilat mbrojnë kundër efektit kancerogjen të estrogjenit! Në këtë mënyrë ajo mbron kundër kancerit të gjirit, të vezoreve dhe të prostatës! Rukola është burim i pasur i:

-Acidit folik – tepër i rëndësishëm për zhvillimin e trurit të fetusit!
-Vitaminave B – të rëndësishme për sistemin nervor
-Vitaminës A, K – lidhen me shikimin dhe mpiksjen e gjakut përkatësisht
-Vitaminës C – antioksidues i fuqishëm
-Hekurit, kalciumit & Magnezit – minerale të rëndësishëm

A e dini se rukola hyn në të njëjtën familje me brokolin? Arsyeja përse rukola fiton pikë më shumë se spinaqi është se ajo përmban me pak oxalate, duke e bërë kështu kalciumin që ajo përmban më të përthithshëm për organizmin!

Sugjerimi ynë:
Rukola, arra, djathë dhie, fiq të tharë ose të freskët, vaj ulliri & uthull balsamike.

Related posts

​Suplementet që duhet t’i merrni për ruajtur shikimin

admin

Studimi: Ekspozimi i fëmijëve ndaj ekraneve pengon zhvillimin e tyre

rezart morina

Mjalti me rigon kundër dhimbjeve të stomakut dhe kokës

admin