RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia akuzon Perëndimin për militarizimin e Azisë Juglindore

rusia-akuzon-perendimin-per-militarizimin-e-azise-juglindore

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov thotë se Perëndimi po “militarizon” Azinë Juglindore për të përmbajtur interesat ruse dhe kineze.

Lavrov do të kryesojë delegacionin e Rusisë në samitin e G20-s që mbahet në Bali. i pari takim qëkur Moska pushtoi Ukrainën në shkurt pasi Kremlini tha se presidenti rus, Vladimir Putin, është i zënë dhe nuk mund të marrë pjesë në samitin në Bali.

Ukraina pritet të jetë tema kryesore në agjendën e liderëve perëndimorë dhe ata ka gjasa që publikisht të konfrontohen me Rusinë për pushtimin e Ukrainës dhe të shtyjnë Kinën dhe Indinë – që më herët kanë shprehur shqetësime mbi luftën – që të kritikojë veprimet e Moskës.

Duke folur gjatë konferencës për media në përmbyllje të samitit të Shoqatës së shteteve të Azisë Juglindore (ASEAN) në Kamboxhia, Lavrov kritikoi Shtetet e Bashkuara për veprimet e saj në rajon, të cilin edhe Rusia edhe Perëndimi e shohin si një fushëbetejë strategjike gjeopolitike në dekadat e ardhshme.

“SHBA-ja dhe aleatët e saj në NATO po tentojnë të zotërojnë këtë hapësirë”, tha Lavrov për gazetarët.

Ai tha se strategjia e Indo-Paqësorit e presidentit amerikan, Joe Biden, ishte një përpjekje për të shmangur “strukturat gjithëpërfshirëse” për bashkëpunim rajonal dhe do të përfshinte “militarizimin e këtij rajoni me synimin e dukshëm të frenimit të interesave të Kinës dhe Rusisë në Azi-Paqësor”. /euronews

Related posts

Arrestohet personi që dyshohet se vrau me thikë vjehrrin e tij në Prishtinë

wpuser

Grupi i katërt me radhë i besimtarëve nga Kosova niset për në vendet e shenjta

rezart morina

Hekuran Murati u kërkon falje veteranëve të UÇK-së

admin