RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia: Franca vazhdon t’i trajtojë vendet afrikane sipas së kaluarës koloniale

rusia:-franca-vazhdon-t’i-trajtoje-vendet-afrikane-sipas-se-kaluares-koloniale

Franca vazhdon t’i trajtojë vendet afrikane “nga pikëpamja e së kaluarës së saj koloniale”, tha sot zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

“Çdo vend afrikan, në përputhje me interesat, situatën dhe mundësitë e tij, flet në favor të zhvillimit të marrëdhënieve me një shtet të caktuar. Ata nuk kanë nevojë për mikrofon në Pallatin Elysee për këtë”, tha Zakharova për Anadolu në një konferencë shtypi në Moskë.

“Ata kanë çdo mundësi për të shprehur gjithçka që duan të thonë vetë”, shtoi ajo.

Nëse vendet afrikane e konsiderojnë të nevojshëm zhvillimin e marrëdhënieve me Rusinë, kjo “nuk ka të bëjë me (presidentin francez Emmanuel) Macron, me Pallatin Elysee dhe me Francën”, shtoi ajo.

“Kolonializmi francez në kontinentin afrikan ka marrë fund. Epoka kur vendet afrikane duhej të pyesnin dikë, veçanërisht Francën, përpara se të merrnin një vendim sovran, ka përfunduar”, theksoi ajo.

Për shumë vite, vendet afrikane kanë dëshmuar aftësinë e tyre për të qenë të pavarur dhe për të mbrojtur pavarësinë e tyre, tha Zakharova, duke shtuar se Rusia ka mbështetur në mënyrë aktive dekolonizimin e kontinentit.

Komentet e Macron-it për Afrikën janë “për vetëpromovim … (dhe) për të treguar përfshirje në çështjet globale”, tha ajo.

Rusia po ndërton marrëdhënie me Afrikën “jashtë kontekstit të ndikimit të francezëve”, shtoi zëdhënësja ruse.

“Ne nuk jemi të interesuar për atë që ata thonë në Paris. Ne jemi të interesuar për atë që thotë secili vend dhe Bashkimi Afrikan, ne jemi të interesuar për pozicionin e tyre”, tha Zakharova.

“Ndryshe nga Franca, qëndrimi ynë parimor për këtë çështje nuk ka ndryshuar kurrë. Qoftë në kohën sovjetike apo në Rusinë e sotme, ne kemi parë gjithmonë partnerë sovranë dhe të pavarur te vendet afrikane”, shtoi ajo.

Rusia ka “marrëdhëniet e veta me secilin vend”, vazhdoi ajo.

“Dhe ne bëjmë pa këshillën e Parisit. Unë po flas për Rusinë dhe Afrikën tani”, theksoi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse.

Related posts

Marrëveshja e Stambollit për drithërat e dobishme për botën

admin

Pesë të vdekur në Turqi pasi një autobus doli nga rruga

admin

Sulmi terrorist në Pakistan, shkon në 88 numri i viktimave, pritet të rritet sërish

admin