RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Rusia nuk dëshiron asnjë konfrontim me ShBA-në”

“rusia-nuk-deshiron-asnje-konfrontim-me-shba-ne”

Rusia nuk dëshiron asnjë konfrontim me SHBA-në, ka thënë ambasadori i saj, pas rrëzimit të një droni amerikan në Detin e Zi.

Duke folur jashtë një takimi në departamentin e shtetit, Anatoli Antonov tha se kishte një “bisedë konstruktive” me Ndihmës Sekretaren e Shtetit për Evropën Karen Donfried, pasi u thirr, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Takimi vjen pas një deklarate nga Pentagoni, i cili tha se një avion rus ishte përpjekur disa herë të derdhte karburant para një droni amerikan në hapësirën ajrore ndërkombëtare përpara se të prerë helikën e tij, duke e detyruar atë në Detin e Zi – gjë që Rusia e mohon.

“Ne nuk duam asnjë konfrontim midis SHBA-së dhe Federatës Ruse. Ne jemi në favor të marrëdhënieve pragmatike për interesin e popullit të SHBA-së dhe Federatës Ruse”, tha z. Antonov.

“Ne kemi shkëmbyer vërejtjet tona për këtë çështje sepse kemi disa dallime për atë që ka ndodhur sot”.

“Më duket se ka qenë një bisedë konstruktive për këtë çështje, i kam dëgjuar vërejtjet e saj, shpresoj që ajo ta ketë kuptuar atë që kam përmendur”, tha ai.

I pyetur nëse është diskutuar për luftën në Ukrainë, ambasadori rus në SHBA tha: “Ne nuk po diskutojmë luftën në Ukrainë sepse nuk ka luftë në Ukrainë. Ekziston një problem i një operacioni special ushtarak që po kryen Federata Ruse.

“Qëllimi dhe qëllimet e këtij operacioni janë të qarta. Ne e kemi shpjeguar shumë herë.”

Related posts

Policia jep detaje për aksidentin në Çagllavicë ku vdiq 35-vjeçari

admin

Prokuroria jep detaje të reja për rastin e 67-vjeçares në Dragash, dyshohet se u rrah për vdekje nga kunata

admin

Rusia përgatitet për një fushatë rekrutimi ushtarak, synohen 400 mijë trupa shtesë

admin