RTV AHIRETI
Shëndetësi

Sa minuta duhet të ecni nëse rrini ulur për një kohë të gjatë? Ja se çfarë thonë ekspertët

sa-minuta-duhet-te-ecni-nese-rrini-ulur-per-nje-kohe-te-gjate?-ja-se-cfare-thone-ekspertet

Sipas një raporti të OBSH-së për ndikimin e pasivitetit fizik në aspektin e shëndetit global, në vitin 2030 një epidemi sedentare do të sëmurë pothuajse 500 milionë njerëz në mbarë botën.

Studimet kanë treguar se ata që drejtojnë një mënyrë jetese sedentare (ata që punojnë çdo ditë në tavolina ose bëjnë udhëtime të gjata me makinë, për shembull) kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve kronike duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës, demencën dhe lloje të ndryshme kanceri sesa njerëzit që lëvizin gjatë ditës.

Jo vetëm kaq, një kërkim tjetër ka zbuluar se, pavarësisht nëse bëni apo jo aktivitet fizik, të ulur për më shumë se 12-13 orë në ditë, dyfishon mundësinë e vdekjes së parakohshme, në krahasim me njerëzit që ulen për më pak kohë.

Studimi

Studiuesit rekrutuan 11 të rritur të shëndetshëm të moshës mesatare dhe më të vjetër, dhe u kërkuan atyre të uleshin në një karrige ergonomike në laboratorin e tyre për 8 orë (që korrespondon me një ditë pune standarde), në pesë ditë të ndryshme. Në ditën e parë, pjesëmarrësit u ulën për të gjitha 8 orët me pushime të shkurtra për të shkuar në banjë. Në ditët vijuese, kërkuesit testuan katër «opsione» të ndryshme të ecjes së lehtë që e ndërpreu të ulurin

Një minutë ecje në një treadmill me ritëm të ngadaltë (rreth 1.9 milje në orë) çdo 30 minuta ulur, një minutë ecje çdo 60 minuta ulur, pesë minuta ecje çdo 30 minuta ulur, pesë minuta ecje çdo 60 minuta ulur. Qëllimi i studimit ishte të gjente minimumin e aktivitetit fizik që duhet të bëjë një person për të kompensuar rreziqet shëndetësore të qëndrimit ulur një ditë të tërë.

Studiuesit e mbajtën nën vëzhgim çdo pjesëmarrës për t’u siguruar që të mos ushtronin shumë ose shumë pak, dhe periodikisht monitoronin tensionin e tyre të gjakut dhe sheqerin në gjak (treguesit kryesorë të shëndetit kardiovaskular). Gjatë eksperimentit, pjesëmarrësit ishin në gjendje të punonin me kompjuterët, të lexonin dhe të përdornin telefonat e tyre dhe hëngrën vakte të standardizuara.

Ecja për 5 minuta çdo 30 minuta ulur kompenson efektet e dëmshme të një mënyre jetese sedentare

Studiuesit zbuluan se sasia optimale e lëvizjes ishte pesë minuta ecje çdo 30 minuta ulur. Kjo ishte sasia e vetme që ulte ndjeshëm si sheqerin në gjak, ashtu edhe tensionin e gjakut. Në veçanti, 5 minuta ecje çdo gjysmë ore zvogëluan nivelin e lartë të sheqerit në gjak të pjesëmarrësve me pothuajse 60% pas një vakti të madh dhe ulën presionin e gjakut me 4 deri në 5 mmHg krahasuar me ata që kishin qëndruar ulur gjithë ditën.

Megjithatë, edhe një minutë ecje çdo 30 minuta ulur siguronte përfitime modeste për nivelin e sheqerit në gjak, ndërsa ecja çdo 60 minuta (për një minutë ose pesë minuta) nuk siguronte asnjë dobi.

Related posts

Kanceri i stomakut, simptomat që nuk duhet të anashkaloni

admin

Super ushqimet kundër kancerit dhe diabetit

admin

Mësoni tri metoda natyrale për tensionin e lartë

admin