RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Scholz dhe Steinmeier së bashku në 32-vjetorin e ribashkimit të vendit

scholz-dhe-steinmeier-se-bashku-ne-32-vjetorin-e-ribashkimit-te-vendit

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti Frank-Walter Steinmeier kanë vizituar Erfurt-in për festimet e Ditës së Unitetit Gjerman.

Festimet përkujtojnë revolucionin paqësor të vitit 1989 dhe ribashkimin gjerman 32 vjet më parë.

Barbel Bas, presidenti i dhomës së ulët të Bundestagut gjerman dhe kryeministri i Turingias, Bodo Ramelow, kreu i Dhomës së Lartë, Bundesrat, do të mbajnë edhe një fjalim në ceremoninë në Shtëpinë e Operës në Erfurt.

Përpara ceremonisë, përfaqësuesit e qeverisë federale dhe shtetërore do të mblidhen për një shërbim ekumenik në Katedralen e Erfurtit.

Steinmeier planifikon të presë sot pasdite qytetarët e 16 shteteve federale të vendit. /atsh

Related posts

Ministrat e BDI-së dhanë dorëheqje, do të vlejnë nëse votohen ndryshimet kushtetuese

admin

Franca do të japë 150 euro për ata që strehojnë refugjatë ukrainas në shtëpi

admin

Presidenti meksikan thotë se Meksika është më e sigurt se SHBA-ja

rezart morina