RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sekretari amerikan i Mbrojtjes diskuton me homologun izraelit mbi situatën në Gaza

sekretari-amerikan-i-mbrojtjes-diskuton-me-homologun-izraelit-mbi-situaten-ne-gaza

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, në një bisedë telefonike me ministrin izraelit të Mbrojtjes, Yoav Gallant, diskutoi mbi situatën në Gaza, transmeton Anadolu.

Sipas një deklarate me shkrim nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon), dy ministrat diskutuan çështjen e “pauzës së konfliktit” në Gaza.

Austin ka diskutuar me Gallant edhe mbi çështjen e “shpëtimit të pengjeve”, ndërsa ka nënvizuar rëndësinë e rritjes së ndihmave humanitare për Gazën dhe reduktimin e dëmtimeve ndaj civilëve.

Related posts

8 persona dënohen me mbi 28 vjet burgim për hedhjen e granatave në dy lokale afariste në Prishtinë

admin

Delegacioni i BE: Procesi i negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë po ecën përpara

admin

Anëtari i Knesset-it: Jeta e Marwan Barghoutit në rrezik në burgun izraelit

RTI