RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sekretari i Jashtëm britanik-Netanyahut: Nevojitet zgjidhje me dy shtete

sekretari-i-jashtem-britanik-netanyahut:-nevojitet-zgjidhje-me-dy-shtete

Britania e Madhe thuhet se i ka përsëritur kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për një zgjidhje me dy shtete. Kështu raporton shtypi britanik pas bisedës në Jerusalem mes Netanyahut dhe ministrit të Jashtëm britanik, David Cameron.

Cameron, në vizitën e tij të dytë në rajon që nga kthimi në qeveri, kërkoi një pauzë të menjëhershme humanitare në luftime dhe duhet të ngrejë “rëndësinë e një zgjidhjeje me dy shtete”, tha Downing Street.

Sekretari i Jashtëm, përpara se të largohej nga Izraeli për të shkuar në Katar, tha se një armëpushim i zgjatur do të bënte që Hamasi të pranonte lirimin e të gjithë pengjeve. /abcnews

Related posts

Kurti në Reçak: Walkeri që 25 vjet ndërkombëtari më i urryer në Serbi

admin6

Palestinezët i japin fund koordinimit të sigurisë me Izraelin pas sulmeve në Bregun Perëndimor

admin

I dërguari i SHBA takohet me Netanyahun ndërsa tensionet intensifikohen midis Izraelit dhe Hezbollahut

admin