RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Senatorja australiane e quan mbretëreshën ‘kolonizuese’ gjatë betimit – VIDEO

senatorja-australiane-e-quan-mbretereshen-‘kolonizuese’-gjate-betimit-–-video

Senatorja indigjene australiane, Lidia Thorpe, iu referua mbretëreshës si një “kolonizuese” ndërsa ishte duke u betuar në parlamentin e Australisë.

Mbretëresha Elizabeth, tani 96 vjeçe, është gjithashtu kreu i shtetit të Australisë dhe është përshkruar, së bashku me shtetin, si një forcë kolonizuese mbi popullsinë indigjene.

“Unë Lidia Thorpe, betohem solemnisht dhe sinqerisht se do të jem besnike dhe mbaj besnikëri të vërtetë ndaj madhërisë së saj kolonizuese Mbretëreshës Elizabeth II”, tha ajo.

Fjala “kolonizim” nuk është në betimin zyrtar. Presidenti i Senatit ndaloi senatoren e të Gjelbërve dhe i kërkoi asaj të ribënte betimin e besnikërisë. /euronews

 

Related posts

Policia shpall në kërkim gjashtë serbë të dyshuar për krime lufte në Kosovë

admin

Gjermani – Lideri i AfD-së në gjyq për përdorimin e një slogani nazist

rezart morina

Escobar: Të largohen kryetarët dhe policia nga objektet komunale, urgjentisht të fillojë puna për Asociacionin

rezart morina