RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Serbia vazhdon t’i mbajë lidhjet me Rusinë, Daçiqi takohet me Lavrovin

serbia-vazhdon-t’i-mbaje-lidhjet-me-rusine,-daciqi-takohet-me-lavrovin

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, është takuar me ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov.

Gjatë takimit, Daçiq e Lavrov folën për marrëdhëniet mes Serbisë e Rusisë, por edhe për sfidat e tjera.

“Ministri i Jashtëm Daçiq shprehu mirënjohjen për qëndrimin e Rusisë dhe mbështetjen parimore për integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë”, thuhet në njoftimin e ministrisë së Jashtme serbe, transmeton Klankosova.

Kujtojmë se Serbia është një nga shtetet e vetme në Evropë që ka refuzuar t’i vendosë sanksione Rusisë pas invazionit të paprovokuar ndaj Ukrainës.

Related posts

Lufta mes Hamasit dhe Izraelit ka rritur kërcënimin, të paktën 10 sulme xhihadiste u parandaluan në Evropë më 2023

admin

Stano e quan pozitiv vendimin e Serbisë për njohjen e targave RKS

rezart morina

Nis takimi Kurti-Vuçiq

rezart morina