RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Shalqiri mund të jetë edhe helmues: Nëse e vëreni këtë hidheni menjëherë

​shalqiri-mund-te-jete-edhe-helmues:-nese-e-vereni-kete-hidheni-menjehere

Shalqiri është gjithashtu i ulët në kalori, por i lartë në lëndë ushqyese, duke e bërë atë një ushqim perfekt për humbje peshe.

Çaji nga farat e shalqirit është i shkëlqyeshëm për shëndetin e zemrës dhe mund të trajtojë një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh, duke përfshirë kancerin.

Farat janë gjithashtu efektive kundër presionit të lartë të gjakut dhe arterosklerozës dhe mund të trajtojnë probleme të tjera shëndetësore, dhe për këtë arsye duhet të jenë pjesë e dietës suaj.

Si e dini nëse keni zgjedhur atë të duhurin? Keni blerë kohët e fundit një shalqi që ka të çara në mes? Nëse vëreni boshllëqe në pjesën me mish të frutave, hidheni menjëherë! Kjo tregon se ky shalqi është krijuar artificialisht dhe nuk është i shëndetshëm për t’u ngrënë.

Related posts

Pija e mëngjesit për ditët e nxehta të verës

rezart morina

Tharja e gojës, hidhërimi dhe shija e keqe, Ylli Merja tregon recetat efektive për t’i kuruar në kushte shtëpie

admin

Uji i gazuar është i shëndetshëm apo i dëmshëm? Si ndikon në shëndetin e kockave, të zemrës dhe të dhëmbëve

rezart morina