RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve ende pa kryetar, në ditën e tretë të votimit

shba:-dhoma-e-perfaqesuesve-ende-pa-kryetar,-ne-diten-e-trete-te-votimit

Dhoma e Përfaqësuesve vazhdon të jetë në ngërç për shkak të mosmarrëveshjeve në mesin e republikanëve lidhur me zgjedhjen e një kryetari të ri.

Kandidati kryesor i tyre, Kevin McCarthy dështoi sërish të enjten, në raundet e reja të votimit që u zhvilluan.

Kjo ishte dita e tretë e përplasjes mes z.McCarthy dhe 20 kolegëve të tij republikanë konservatorë që vazhdojnë të mos e mbështesin atë.

Në votimin e njëmbëdhjetë të zhvilluar të enjten, z.McCarthy nuk arriti të sigurojë votat e nevojshme për t’u zgjedhur kryetar dhe ligjvënësit votuan për të mbyllur punimet e kësaj dite.

Votimi pritet të vazhdojë sot.

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara nuk mund të funksionojë dhe anëtarët e rinj nuk e bëjnë dot betimin pa u zgjedhur kryetari. /voa

Related posts

Kancelari gjerman mohon ndonjë përfshirje në skandalin e mashtrimit tatimor

admin

Arabia Saudite dënon sulmin provokues të ministrit izraelit në xhaminë Al-Aksa

admin

Dënohet norvegjezi për vrasjen e 5 personave në sulmin me thikë dhe shigjeta

admin