RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA falënderon presidentin turk dhe shefin e OKB-së për marrëveshjen e grurit të Ukrainës

shba-falenderon-presidentin-turk-dhe-shefin-e-okb-se-per-marreveshjen-e-grurit-te-ukraines

“Ne mirëpresim dhe vlerësojmë udhëheqjen e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, si dhe presidentin Erdoğan për ngritjen e kësaj qendre të përbashkët koordinuese”, tha Kirby

SHBA ka falënderuar presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, për përpjekjet e tyre në ngritjen e një qendre për të lehtësuar eksportet e grurit të Ukrainës në tregjet globale, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ne mirëpresim dhe vlerësojmë udhëheqjen e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, si dhe presidentin Erdoğan për ngritjen e kësaj qendre të përbashkët koordinuese”, u tha gazetarëve John Kirby, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Ne e dimë se nuk ishte një arritje e lehtë dhe ata punuan shumë për të”, shtoi ai.

Qendra e Përbashkët e Koordinimit (JCC) me bazë në Istanbul është vendosur të hapet zyrtarisht nesër.

Sipas marrëveshjes së nënshkruar të premten e kaluar midis Ukrainës, Rusisë, OKB-së dhe Turqisë, qendra e përbashkët e koordinimit po krijohet në Istanbul për të kryer inspektime dhe për të garantuar sigurinë e rrugëve tregtare për anijet që do të nisen nga tre portet ukrainase në Detin e Zi.

“Vlen të përmendet se në këtë JCC do të keni përfaqësues jo vetëm nga OKB-ja, por edhe nga Ukraina, Rusia dhe sigurisht nga Turqia për të ndihmuar në koordinimin e lëvizjes së këtij gruri. Ka punë jashtëzakonisht të madhe për individët tani të vendosur atje në JCC”, tha Kirby.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, afër 80 anije me grurë ukrainas janë gati të nisen ose së shpejti do të jenë gati për të lundruar në portet globale.

Kirby tha se SHBA pret me padurim që JCC-ja të hyjë në punë dhe “të lëvizë grurin nga deti”.

“Ne sigurisht kemi të gjitha pritjet se të gjitha palët në këtë marrëveshje do të përmbushin angazhimet e tyre”, theksoi ai. /aa

Related posts

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, kërcen me ushtarët izraelitë

rezart morina

Gjermania drejt lehtësimit të procedurave për marrjen e nënshtetësisë

admin

6 miliardë euro depozitohen nga kosovarët në banka

rezart morina