RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA, Joe Biden humbet shumicën në Senat: Sinema largohet nga parlamenti dhe bëhet i pavarur

shba,-joe-biden-humbet-shumicen-ne-senat:-sinema-largohet-nga-parlamenti-dhe-behet-i-pavarur

Joe Biden humbet shumicën e tij në Senatin amerikan, pak ditë pasi e kishte forcuar atë duke fituar vendin e 51-të me fitoren e Pastor Raphael Warnock në balotazhin e Georgia.

Senatorja e Arizonës, Kyrsten Sinema, njoftoi vendimin e saj për të ndryshuar përkatësinë e saj në regjistrim si e pavarur.

Kjo e lë balancën e pushtetit midis republikanëve dhe demokratëve në 50/50, me nevojën që demokratët të ketë votën vendimtare të Zëvendës Presidentes Kamala Harris për të thyer barazinë.

Në një intervistë për Politico, Sinema megjithatë siguroi se nuk do t’i bashkohet republikanëve dhe për këtë arsye mbajtja e shumicës më të madhe nuk duhet të vihet në dyshim, duke pasur parasysh se janë edhe dy prodemokratë të tjerë të pavarur: Bernie Sanders i Vermont dhe Angus Maine.

Sinema e shpjegoi zgjedhjen e saj me dëshirën për t’u harmonizuar me trendin e votuesve të shtetit të saj.

“Kur politikanët janë më të përkushtuar për t’i mohuar fitoren opozitës sesa për të përmirësuar jetën e amerikanëve, humbësit janë njerëzit e zakonshëm”, tha ajo.

“Prandaj, unë i jam bashkuar numrit në rritje të atyre që refuzojnë politikën partizane duke deklaruar pavarësinë time nga sistemi partizan jofunksional i Uashingtonit,” vazhdoi ajo. /ora

Related posts

Drejtoria për Diasporë organizon takim-drekë me xhematin në diasporë

admin

Osmani për televizionin publik kroat: Zinxhiri i provave të sulmit në Banjskë, të dërgon te ushtria serbe

rezart morina

Çavuşoğlu: Greqia fshihet pas BE-së

admin