RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA ndihmë të re ushtarake për Ukrainën me vlerë 2.5 miliardë dollarë

shba-ndihme-te-re-ushtarake-per-ukrainen-me-vlere-2.5-miliarde-dollare

SHBA-ja njoftoi se Ukrainës do t’i jepen 2.5 miliardë dollarë shtesë ndihmë ushtarake nga inventari i ushtrisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim, Sekretari i Shtetit, Antony Blinken deklaroi se me paketën e re të ndihmës, administrata e SHBA-së i siguroi Ukrainës armë dhe pajisje nga inventari i ushtrisë amerikane për herë të 30-të.

“Me këtë paketë ndihme, Ukrainës do t’i sigurohen qindra automjete të blinduara, përfshirë transportuesit e blinduar të personelit Stryker, automjetet luftarake të këmbësorisë Bradley, automjete rezistente ndaj minave dhe qindra automjete të blinduara me shumë qëllime të lëvizshmërisë së lartë”, tha Blinken.

Duke njoftuar se sistemet e mbrojtjes ajrore Avenger përfshihen në paketën e re të ndihmës, Blinken tha se do të sigurohen municione edhe për Sistemet Kombëtare të Avancuara të Raketave Tokë-Ajër (NASAMS), të cilat SHBA-ja i dërgoi më herët.

Në deklaratën e tij, Blinken njoftoi se vlera totale e paketës është 2.5 miliardë dollarë.

Pentagoni njoftoi detajet e paketës

Në deklaratën me shkrim nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) thuhet se paketa përfshinë: 59 automjete luftarake këmbësorie Bradley dhe 590 raketa antitank TOW të përdorura në këto automjete, 295 mijë predha 25 mm, 90 transportues të blinduar të personelit Stryker, 503 automjete rezistente ndaj minave dhe 350 automjete të blinduara me shumë qëllime të lëvizshmërisë së lartë.

Më tej thuhet se në paketë janë përfshirë sistemet raketore NASAMS, municione shtesë për sistemet raketore HIMARS dhe raketa HARM të përdorura kundër objektivave detare ndërsa numri i këtyre raketave dhe raketave nuk është specifikuar.

Si municion, paketa përfshin 20 mijë fishekë 155 mm, 600 topa 155 mm të drejtuara me saktësi, 11.800 predha mortaja 120 mm, 95 mijë predha artilerie 105 mm, 2.000 anti-raketë shpues dhe 300 mijë raketa.

Në deklaratë thuhet se në paketë janë të përfshira edhe 12 automjete transportuese të municionit, 6 automjete komanduese, pajisje demontuese, mjete për shikim natën dhe pjesë rezervë.

Related posts

Përmbytjet në Libi, mbi 5 mijë të vdekur, Begaj: Lutemi për popullin libian në këtë kohë të vështirë

rezart morina

Medvedev: Do të nisim më shumë sulme ndaj porteve të Ukrainës

rezart morina

Kurti në dyvjetorin e fitores: Bashkë deri në realizimin e plotë të zotimeve tona

admin