RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

SHBA pret që Kurti e Vuçiq të jenë konstruktiv në lidhje me propozimin e BE-së

shba-pret-qe-kurti-e-vuciq-te-jene-konstruktiv-ne-lidhje-me-propozimin-e-be-se

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan se mbështesin fuqimisht propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë.

“Ne presim që të dy liderët t’i qasen takimit me një frymë konstruktive, e cila është e nevojshme për të ecur përpara në përputhje me të”, thuhet në përgjigjen e Departamentit të Shtetit për Zërin e Amerikës përpara raundit të ri të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, i cili me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, do të mbahet të hënën në Bruksel.

Departamenti i Shtetit tregon se është e rëndësishme që Beogradi dhe Prishtina të përdorin bisedimet për të shprehur përkushtimin e tyre për një të ardhme paqësore të rajonit.

Related posts

IKD: Qeveria përmbushi 42% të agjendës së planifikuar për gjashtëmujorin e vitit 2023

rezart morina

22 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

rezart morina

Sociologu britanik: Qeveritë evropiane nuk bëjnë asgjë përpos dënimit kundrejt sulmeve ndaj Kuranit

rezart morina