RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

ShBA sheh përparim të dukshëm nga ushtria e Ukrainës në jug

shba-sheh-perparim-te-dukshem-nga-ushtria-e-ukraines-ne-jug

Forcat e Ukrainës kanë bërë “përparim të dukshëm” në përpjekjet e tyre kundër pozicioneve të fortifikuara ruse në jug, thotë qeveria amerikane,

Zëdhënësi i sigurisë së Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se këto përfitime u arritën në 72 orët e fundit në jug të Zaporizhzhia, transmeton KlanKosova.tv

Rusia pretendon se ka marrë lartësi strategjike pranë qytetit të Kupiansk në veri-lindje të Ukrainës. Asnjë nga pretendimet nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Kirby tha se vetë Kievi e kishte pranuar se shtytja në jug – që synonte ndarjen e korridorit tokësor rus drejt Krimesë – po shkonte më ngadalë sesa pritej.

“Ata kanë arritur njëfarë suksesi kundër asaj linje të dytë të mbrojtjes ruse”, tha ai. Më herët gjatë javës, ushtria e Ukrainës tha se kishte pushtuar fshatin Robotyne në rajonin e Zaporizhzhia, transmeton klankosova.tv.

Në veri-lindje, Rusia ka grumbulluar forca për të rimarrë territorin që Ukraina çliroi në lindje të Kharkiv.

Në jug, Rusia besohet se ka ndërtuar një sistem të përpunuar llogoresh dhe tunelesh, të mbrojtura nga fusha të minuara, si dhe pozicione artilerie dhe të ashtuquajturat barriera betoni antitank “dhëmbët e dragoit”.

Kievi nisi kundërofensivën pasi siguroi armë më të avancuara nga aleatët e tij në Perëndim dhe përgatiti batalionet e sulmit.

Presidenti rus, Vladimir Putin, filloi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Forcat ruse kishin kapur gadishullin e Krimesë dhe pjesën më të madhe të rajonit të Donbasit të Ukrainës në vitin 2014.

Javët e fundit, Ukraina ka nisur sulmet e veta në Rusinë kontinentale. Zyrtarët rusë thanë se tre dronë ukrainas që synonin urën që lidh Krimenë me kontinentin rus ishin shkatërruar në orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Related posts

Biden: Nga Zelenskyy kemi marrë garanci se avionët F-16 nuk do përdoren për të hyrë në Rusi

admin

BE 1,23 miliardë euro për iniciativat për shëndetin mendor

rezart morina

Nis hapja e zyrave të pensioneve me lokalitete të ndryshme

rezart morina