RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Shefi i NATO-s del me deklaratë për takimin në Ohër, ka një kërkesë për Kurtin e Vuçiqin

shefi-i-nato-s-del-me-deklarate-per-takimin-ne-oher,-ka-nje-kerkese-per-kurtin-e-vuciqin

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë sot se pret konstruktivitet nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nga takimi në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Stoltenberg në një postim në Twitter shkruan se ky është çelësi për stabilitetin e qëndrueshëm dhe të ardhmen evropiane dhe euroatlantike të rajonit.

“Bisedimet e ndërmjetësuara nga BE në Ohër janë të rëndësishme dhe pres që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri Albin Kurti të angazhohen në mënyrë konstruktive dhe të bëjnë përparim. Ky është çelësi për stabilitetin e qëndrueshëm dhe të ardhmen evropiane dhe euroatlantike të rajonit. NATO, KFOR vazhdon të punojë për një Kosovë stabile dhe paqësore”, thuhet në postim.

Related posts

Mijëra fëmijë të varfër në Ukrainë nuk dihet se ku janë, që prej nisjes së konfliktit

admin

Bosnjë dhe Hercegovinë, sot do të varrosen edhe 50 viktima tjera të gjenocidit në Srebrenicë

admin

Armëpushime të dështuara, vrasje, përdhunime dhe miliona të zhvendosur: Konfliktit në Sudan nuk i duket fundi

admin