RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i NATO-s dënon vendimin e Rusisë për të pezulluar marrëveshjen e drithërave

shefi-i-nato-s-denon-vendimin-e-rusise-per-te-pezulluar-marreveshjen-e-dritherave

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar vendimin e Rusisë për t’u tërhequr nga marrëveshja e drithërave të Detit të Zi, pavarësisht përpjekjeve të Turqisë për të ndërmjetësuar, transmeton Anadolu.

“Dënoj vendimin e njëanshëm të Rusisë për t’u tërhequr nga Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi, pavarësisht përpjekjeve të aleatëve tonë, Turqisë dhe OKB-së”, shkroi Stoltenberg në twitter.

Stoltenberg theksoi se “lufta e paligjshme” e Rusisë kundër Ukrainës vazhdon të “dëmtojë miliona njerëz të cenueshëm në mbarë botën”.

Më herët, Kremlini njoftoi se ka pezulluar marrëveshjen, duke theksuar se pjesa ruse e marrëveshjes nuk u zbatua.

Marrëveshja, e nënshkruar fillimisht në korrik të vitit të kaluar në Stamboll nga Turqia, Kombet e Bashkuara (OKB), Rusia dhe Ukraina, kishte për qëllim rifillimin e eksporteve të drithërave nga portet ukrainase. Këto eksporte u ndaluan si rezultat i luftës ruso-ukrainase, e cila filloi në shkurt të vitit 2022.

Vitin e kaluar, një qendër e përbashkët koordinimi u ngrit në Istanbul me zyrtarë nga të tre vendet dhe OKB-ja për të mbikëqyrur dërgesat.

Marrëveshja është rinovuar disa herë që atëherë, ndërsa së fundmi më 18 maj u zgjat për dy muaj të tjerë.

Related posts

Avioni i një kompanie ukrainase që transportonte “lëndë të rrezikshme” rrëzohet në Greqi

admin

Polonia, gjithnjë e më e kërcënuar nga Rusia! Varshava planifikon të përforcimin e kufijve, do të investojë miliarda për “Mburojën Lindore”

admin

Ush’tria iz’raelite tërhiqet nga pjesa lindore e Deir Al-Balah duke lënë pas shumë të vr’arë

RTI