RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i OKB-së mesazh solidariteti për Libinë pas fatkeqësisë së përmbytjeve

shefi-i-okb-se-mesazh-solidariteti-per-libine-pas-fatkeqesise-se-permbytjeve

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka shprehur solidaritet me popullin e Libisë pas fatkeqësisë së përmbytjeve, transmeton Anadolu.

Guterres publikoi një mesazh nga llogaria e tij në median sociale lidhur me fatkeqësinë e përmbytjeve në Libi.

OKB-ja vazhdon të punojë me partnerët e saj për të dërguar ndihma humanitare urgjente në rajonet e prekura nga përmbytja, tha Guterres.

“Jemi në solidaritet me popullin e Libisë”, shtoi ai.

Po ashtu, Guterres u shprehu ngushëllime familjeve që kanë humbur të afërmit e tyre nga përmbytjet.

Stuhia “Daniel”, e cila është efektive në Mesdheun Qendror dhe që goditi Libinë më 10 shtator, ka shkaktuar fatkeqësi të përmbytjeve në qytetet Benghazi, Al-Bayda, Al-Marj, Susa dhe Derna.

Qeveria e Unitetit Kombëtar në Libi njoftoi se nga përmbytjet kanë humbur jetën 6.000 persona dhe se mijëra të tjerë janë të zhdukur.

Related posts

Hong Kongu goditet nga reshjet më të mëdha në 140 vjet

admin

Presidenti iranian, Raisi: SHBA dhe mbështetësit e Izraelit janë bashkëpunëtorë në krimet e kryera në Gaza

admin

SHBA e sheh Turqinë ‘si një aleate të besueshme’, thotë Shtëpia e Bardhë

admin