RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i OKB-së: Njerëzit e Gazës po jetojnë në një makth të zgjuar

shefi-i-okb-se:-njerezit-e-gazes-po-jetojne-ne-nje-makth-te-zgjuar

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se “populli i Gazës po jeton në një makth të zgjuar”, raporton Anadolu.

Shefi i OKB-së u takua me organizatat e shoqërisë civile në kuadër të aktiviteteve të Komisionit për Statusin e Gruas në OKB, ku tha: “Konfliktet që shpërthejnë nëpër botë janë katastrofike për gratë dhe vajzat”.

Guterres theksoi sulmin në mbarë botën ndaj të drejtave të grave, ngushtimin e hapësirave të tyre në shoqëri dhe kërcënimet me të cilat përballen mbrojtësit e të drejtave të grave.

“Me ritmin tonë aktual, 340 milionë gra dhe vajza do të jetojnë ende në varfëri ekstreme deri në vitin 2030. Ne nuk mund të lejojmë që kjo të ndodhë”, tha ai.

Duke iu referuar konflikteve globale, Guterres tha se të paktën dy të tretat e të vrarëve në Gaza janë gra dhe fëmijë.

“Populli i Gazës po jeton në një makth të zgjuar”, tha ai.

Guterres vuri në dukje më tej se shënjestrimi i civilëve dhe dështimi për t’i mbrojtur ata shkel ligjin ndërkombëtar humanitar, ndërsa u bëri thirrje të gjithëve të dënojnë rastet e dhunës seksuale në konflikte.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit i udhëhequr nga grupi i rezistencës palestineze, Hamasi, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë rreth 1.200 njerëz.

Më shumë se 31.000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në Gaza dhe mbi 73.000 janë plagosur, krahas shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, përveç një bllokade gjymtuese ndaj shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Related posts

Shqipëria anulon hyrjen pa viza për turistët nga Rusia

admin

Protesta në Paris kundër politikës së Macronit për Gazën

admin

Pakistan, rritet në 93 numri i të vdekurve nga sulmi vetëvrasës në xhami

rezart morina