RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shembet një ndërtesë në Kamerun, 12 të vdekur

shembet-nje-ndertese-ne-kamerun,-12-te-vdekur

Një ndërtesë është shembur në qytetin më të madh të Kamerunit, Douala, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 12 personave dhe duke lënë të lënduar pesë të tjerë.

Nuk dihet se sa persona ndodheshin brenda ndërtesës katërkatëshe kur ajo ra mbi një tjetër bllok banimi në orët e para të mëngjesit të së dielës.

Ekipet e kërkimit janë duke kërkuar nën rrënoja.

Fqinjët e shqetësuar kanë përshkruar se kanë dëgjuar britma dhe duke u përpjekur furishëm të nxjerrin njerëzit jashtë.

Ekipet nga brigada e zjarrfikësve të Kamerunit, Kryqi i Kuq dhe shërbime të tjera të shpëtimit janë ende duke punuar në vendngjarje.

Guvernatori rajonal, Samuel Dieudonné Ivaha Diboua, ka kërkuar qetësi nga njerëzit – duke thënë se situata është nën kontroll dhe ekipet e shpëtimit do të sigurohen që askush të mos mbetet nën rrënoja.

Tre fëmijë dhe dhjetë të rritur po marrin kujdes urgjent në Spitalin Laquintinie, raporton AFP.

Stafi atje thotë se një vajzë tre vjeçare që u soll ka vdekur.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi shembjen e ndërtesës në lagjen Ange Raphael të Douala, por banorët u kanë thënë gazetarëve se ajo dukej e rrënuar.

Autoritetet e qytetit kanë prishur shtëpitë që konsiderohen të rrezikuara nga përmbytjet ose rrëshqitjet e dheut, por ky bllok i veçantë nuk ishte caktuar për prishje.

Shembjet e ndërtesave nuk janë të rralla në Kamerun.

Në vitin 2016, një ndërtesë e rrënuar në Douala që shkelte rregullat e ndërtimit u shemb, duke vrarë pesë persona. /koha

Related posts

Aplikimi për anëtarësim në Këshill të Evropës hyn në agjendën e Komitetit të Ministrave, të hënën diskutohet për Kosovën

admin

ZPS dorëzon aktakuzën e ndryshuar ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

admin

Kurti flet për sukseset e Kosovës në Davos

admin6