RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat e çuditshme që tregojnë se duhet të pini më shumë ujë

shenjat-e-cuditshme-qe-tregojne-se-duhet-te-pini-me-shume-uje

Sipas ekspertëve, trupi ynë ka nevojë për ujë për të funksionuar siç duhet. Pra, kur jeni të dehidratuar, disa nga proceset e trupit tuaj nuk do të zhvillohen normalisht. Dehidratimi i rëndë mund të ketë pasoja shkatërruese. Këto mund të përfshijnë goditje nga nxehtësia ose rraskapitje, konvulsione dhe madje edhe vdekje në rastet më ekstreme. Por le të mos arrijmë atje. Pini ujë.

4 shenja të çuditshme që tregojnë se duhet të pini më shumë ujë

Aromë e keqe

Pështyma lufton bakteret. Kur nuk pini mjaftueshëm ujë, pështyma e prodhuar zvogëlohet, kështu që goja juaj nuk ka më aftësinë për të luftuar bakteret që shkaktojnë erën e keqe të gojës. Pini një gotë.

Keni dëshira të papritura

Mëlçia juaj ka nevojë për ujë për të funksionuar siç duhet. Kur nuk e ka, i dërgon një mesazh trurit se ka nevojë për karburant. Kjo përkthehet si uri, kur në realitet ju duhet vetëm më shumë ujë.

Ju nuk djersitni

Kjo është një nga karakteristikat e mia kryesore. Kur nuk djersitni edhe nëse ushtroni, do të thotë që lëngjet në trupin tuaj janë aq të ulëta sa trupi juaj përpiqet t’i mbajë dhe nuk i lëshon në formën e djersës.

Lëkura juaj nuk ka elasticitet

Nëse e shtrëngoni lëkurën tuaj dhe ajo nuk rikthehet menjëherë, kjo është një shenjë kryesore se jeni të dehidratuar. Pa lagështi të mjaftueshme, lëkura humbet elasticitetin që i nevojitet për t’u kthyer në vend.

Related posts

​Asnjëherë mos i merrni këto suplemente në mbrëmje

admin

Jeni anemikë? Ja 5 ushqimet që duhet të konsumoni

rezart morina

Vakti më i rëndësishëm i ditës, ja 10 ushqimet ideale për mëngjes

rezart morina