RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat që paralajmërojnë se keni sasi të lartë të sheqerit në gjak

shenjat-qe-paralajmerojne-se-keni-sasi-te-larte-te-sheqerit-ne-gjak

Ndihesh shpesh i uritur? Ke vënë peshë? Shfaq shpesh dhimbje në stomak? Nëse i je përgjigjur pozitivisht këtyre pyetjeve, ka të ngjarë se nivelet në gjak i ke të larta. Nivelet e larta të sheqerit në gjak nuk janë vetëm arsye për të qenë i prekur vetëm nga diabeti.

Siç mund edhe ta dini, secili prej nesh mund të ketë nivel të lartë të sheqerit në gjak si pasojë e konsumimit të ushqimeve me përmbajtje të gazuar, torta apo karamele. Problemi është se këto nivele mbeten të larta për periudha të gjata.

Niveli i sheqerit në gjak mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme.

Mund të shkaktohet nga dieta, por edhe nga disa kura mjekësore, nga stresi, por edhe nga mungesa e aktivitetit fizik.

Cilat janë shenjat që na shkakton?

Janë të ndryshme, që nga etja, thatësia në gojë, nevoja për të urinuar shpesh, edhe gjatë natës.

Këto nuk janë simptomat e vetme?

Shenja të nivelit të sheqerit të lartë në gjak janë edhe: lodhja, lëkurë e thatë, shtim në peshë dhe uri e pashpjegueshme.

Mos harroni edhe problemet në stomak dhe tretjen, infeksionet që nuk ikin kurrë, por edhe shërimi i ngadaltë i plagëve.

Keni vështirësi në përqendrim? Një sistem nervoz që nuk e ruan dot qetësinë? Ja pra, këto janë gjithçka mbi shenjat e nivelit të lartë në gjak.

Çfarë duhet bërë?

Së pari, duhet të njiheni me shkallën e ushqimit glicemik, e cila e klasifikon ushqimin në një shkallë nga 1 deri 100 në varësi të përmbajtjes së sheqerit. Zgjidhni ushqimet e shëndetshme. Perimet janë zgjidhja më e mirë.

Related posts

Fëmijët tuaj thithin shumë pluhur? Rrezikohen njësoj sikur të pinin duhan

admin

Një lugë uthull molle para gjumit për shëndet të mirë

admin

5 simptomat e sklerozës së shumëfishtë që NUK duhet t’i injoroni

admin