RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat që tregojnë se dieta juaj po ju bën keq

shenjat-qe-tregojne-se-dieta-juaj-po-ju-ben-keq

Dieta më e mirë që mund të keni është një dietë e ekuilibruar. Edhe nëse jeni duke ndjekur një dietë të krijuar për t’ju ndihmuar të humbni peshë, ajo duhet të përfshijë vitaminat, mineralet dhe përgjithësisht të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten për të mbajtur trupin tuaj të funksionojë siç duhet.

Udhëzimet e reja dietike theksojnë se megjithëse rekomandimet kanë ndryshuar pak me kalimin e kohës, shumë prej tyre mbeten të qëndrueshme, duke përfshirë ngrënien e ushqimeve dhe pijeve të pasura me lëndë ushqyese, një shumëllojshmëri perimesh dhe frutash nga të gjitha ngjyrat e ylberit dhe drithërat.

CDC shton se një dietë e ekuilibruar nënkupton gjithashtu përfshirjen e ushqimeve që i doni më shumë, në mënyrë që të mos ndiheni të privuar. Pra, nëse dëshironi një çokollatë, një akullore ose një burger, mund t’i shijoni ato.

Por, ashtu si ngrënia e tepërt mund të çojë në probleme shëndetësore, po ashtu edhe dieta. Këtu janë disa nga faktorët e rrezikut dhe shenjat paralajmëruese të një diete që po ju bën më shumë dëm sesa mirë.

Eliminon grupet ushqimore që ju nevojiten

Është e rëndësishme të përfshini të gjitha grupet e ushqimeve në dietën tuaj, perime, fruta, drithëra, bulmet, proteina dhe vajra/yndyrna, nëse është e mundur. Udhëzimet dietike tregojnë se grupet ushqimore krijojnë një dietë të ekuilibruar që ndihmon trupin tuaj të funksionojë në mënyrën më të mirë.

Ju nuk po ushqeni trupin tuaj

Mungesa e lëndëve ushqyese ndodh kur ju nuk merrni mjaftueshëm prej tyre si vitamina, minerale ose proteina. Mungesa e lëndëve ushqyese njihet edhe si kequshqyerja, dhe arsyeja pse tingëllon e frikshme është sepse mund të jetë.

Sipas NHS, kequshqyerja mund të çojë në lodhje ose dobësi të tepërt, humbje të paqëllimshme të peshës dhe probleme me sistemin tuaj imunitar. Kequshqyerja gjithashtu mund të shkaktojë simptoma të tilla si dhimbje kockash, një ndjesi djegieje në këmbë ose një rrahje të parregullt të zemrës.

Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma, ndoshta duhet të shikoni dietën tuaj. Sigurohuni që të mos i anashkaloni vaktet dhe të hani ushqime të plota në vend të ushqimeve të përpunuara.

Është e vështirë të ndjekësh këtë dietë të veçantë

Disa dieta, veçanërisht dietat e modës, ofrojnë këshilla konfuze që mund të mos bazohen as në prova shkencore. Gjithashtu, shumë prej tyre kërkojnë që ju të bëni ndryshime të rëndësishme në dietën tuaj në një periudhë të shkurtër kohe, gjë që mund t’ju stresojë.

Një dietë mund të jetë gjithashtu e paefektshme nëse nuk i përshtatet stilit tuaj të jetesës. Për shembull, nëse dieta juaj kërkon që të hani në orare të caktuara ose gjatë një periudhe prej disa orësh çdo ditë dhe nuk mund ta përmbushni këtë kërkesë për shkak të punës ose përgjegjësive personale, gjithmonë do të ndiheni sikur po dështoni. Kjo është arsyeja pse ushqimi i personalizuar mund t’ju ndihmojë të arrini rezultatet e dëshiruara.

Ndiheni të kufizuar në atë që mund të hani

Dieta juaj mund të mos ketë rezultate afatgjata nëse nuk është diçka me të cilën mendoni se mund të jetoni. Dietat me shumë rregulla dhe kufizime kohore shpesh bëhen më të vështira për t’u ndjekur, sepse ato mund të jenë kufizuese dhe nuk i përshtaten nevojave tuaja.

Ju humbni peshë jashtëzakonisht shpejt

Humbja e shpejtë e peshës mund të jetë shenjë e një diete jo të shëndetshme. Humbja e gjysmë deri në një kilogram në javë është rekomandimi i zakonshëm për humbje peshe të shëndetshme. Me këtë ritëm, ju keni më shumë gjasa të ruani humbjen e peshës për një kohë të gjatë.

Nëse zgjidhni të humbni peshë më shpejt se kjo, mund t’ju duhet kujdes mjekësor për t’u siguruar që nuk po e dëmtoni trupin tuaj. Një problem i mundshëm me humbjen e peshës shumë shpejt është se ju mund të rrezikoni të humbni indin e dobët të muskujve në vend të yndyrës.

Dhe me humbjen e masës muskulore, forca dhe qëndrueshmëria ndikohen negativisht, duke çuar në uljen e performancës funksionale. Një tregues kryesor që po humbisni më shumë muskuj sesa yndyrë është mungesa e energjisë gjatë ditës, pasi humbja e muskujve mund të çojë në mungesë energjie.

Ndiheni më të lodhur se zakonisht

Shkurtimi i tepërt i kalorive mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur ose mungesë energjie në përgjithësi. Trupi juaj ka nevojë për kalori për energji, kështu që ulja e tyre shumë e ulët mund t’ju bëjë të plogësht. Gjithashtu, heqja e shumë karbohidrateve nga dieta juaj mund të ketë një efekt të ngjashëm. Kur marrja e karbohidrateve është shumë e ulët, ju përfundoni duke humbur ujë dhe mund të ndiheni vazhdimisht të lodhur.

Bëhesh i fiksuar

Obsesioni pas ushqimit të shëndetshëm mund të dominojë jetën tuaj në një mënyrë shumë të pashëndetshme. Më konkretisht, ortoreksia është një formë e të ngrënit obsesiv që fokusohet në cilësinë e ushqimit. Ndërsa njerëzit me anoreksi fokusohen në sasinë e ushqimit që hanë, njerëzit me ortoreksi mund të kenë një neveri ekstreme ndaj ushqimeve që përmbajnë sheqer ose natrium.

Siç e dimë, konsumimi i tepërt i sheqerit, natriumit dhe përbërësve të tjerë potencialisht të rrezikshëm mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj. Megjithatë, ortoreksistët fokusohen aq shumë në ushqimin e shëndetshëm saqë mund të mos hanë grupe të rëndësishme ushqimore nga frika se nuk po hanë siç duhet.

Ata e ndërprenë mishin sepse dëgjuan se mishi është i keq, më pas e ndërprenë bulmetin sepse mendojnë se është i majmë dhe më pas kalojnë në çdo gjë të përpunuar. Por ushqimet e përpunuara nuk janë domosdoshmërisht të dëmshme, për shembull, orizi kaf, makaronat me drithëra integrale dhe buka me drithëra të plota janë në të vërtetë të gjitha të përpunuara.

Related posts

A duhet të vraponi gjatë dimrit?

admin6

Ja çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse pini lëng karrote çdo ditë

admin

Eko gjiri në pubertet, mjekët këshillojnë që kontrollet të nisin në moshën 13 vjeçare

admin