RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shira të dendur në Japoni, autoritetet kërkojnë evakuimin e dhjetëra mijëra banorëve

shira-te-dendur-ne-japoni,-autoritetet-kerkojne-evakuimin-e-dhjetera-mijera-banoreve

Shirat e dendur në Japoninë qendrore dhe perëndimore kanë shkaktuar paralajmërime për evakuim emergjent për rreth 76 mijë banorë në Toyohashi, që ndodhet në provincën Aichi, transmeton Anadolu.

Gjashtë provinca, përfshirë provincat Kochi, Nara, Wakayama, Toyohashi dhe Shizuoka, u prekën rëndë nga reshjet, të cilat pritet të vazhdojnë edhe në fundjavë, raportoi Kyodo News me bazë në Tokio.

Moti i ashpër ka shkaktuar ndërprerje në transport, duke përfshirë trenat e shpejtë dhe linjat lokale, duke çuar në anulimin e shumë shërbimeve.

Related posts

McCarthy zgjidhet kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve pas 15 rundesh votimi

admin

Polonia blen 400 tanke nga Koreja e Jugut

admin

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në Pakistan

admin