RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shkrimtari Salman Rushdie sulmohet në New York – VIDEO

shkrimtari-salman-rushdie-sulmohet-ne-new-york-–-video

Shkrimtari britaniko-indian Salman Rushdie, libri i të cilit çoi në kërcënime me vdekje nga Irani në vitet 1980, u sulmua të premten teksa ishte gati të mbante një ligjeratë në perëndim të New Yorkut, shkruan Washington Post.

Sipas dëshmitarëve okularë, një burrë hyri në skenë në Institutin Chautauqua dhe filloi të godiste me grushte ose me thikë Rushdien teksa ai po fliste. Autori u kap nga Policia.

Libri i Rushdie “The Satanic Verses” është ndaluar në Iran që nga viti 1988, pasi shumë myslimanë e konsiderojnë si blasfemi. Një vit më vonë, lideri i ndjerë i Iranit, Ajatollah Ruhollah Khomeini, nxori dekret duke bërë thirrje për vdekjen e Rushdie.

Irani ka ofruar gjithashtu mbi 3 milionë dollarë si shpërblim për këdo që vret Rushdien. /koha

 

 

Related posts

Banka Botërore miraton 1.69 miliardë dollarë për Pakistanin e goditur nga përmbytjet

admin

​Maturantët heqin dorë nga Testi i Maturës, MASHTI në hall edhe me kopjuesit

rezart morina

Xi dhe Putin do të bisedojnë për luftën në Ukrainë

admin