RTV AHIRETI
Kuzhinë

Shpageta ose makarona me spinaq

shpageta-ose-makarona-me-spinaq

Nëse dëshironi të ushqeheni mirë në pak minuta, ndiqni recetën e mëposhtme

Nevojiten:

– 400 g spinaq,
– 2 lugë gjalpë,
– 2 thelpinj hudhre,
– 200 ml qumësht,
– 1 paketim shpageta (ose makarona, sipas dëshirës),
– kripë,
– piper.

Përgatitja:

Në tigan shkrini gjalpin dhe në të fërgoni pak hudhrën dhe shtoni spinaqin e ngrirë.

Të gjitha marinoni në zjarr të lehtë rreth 15 minuta pastaj shtoni kripën, piperin dhe qumështin. Kur qumështi të vlojë hiqeni nga zjarri.

Në një tenxhere të veçantë zini shpagetatdhe pastaj kulloni dhe përzieni me spinaq.

Shërbeni të ngrohta, ndërkaq para se ta shërbeni porcionin qitni sipër kaçkavall të grirë në rende.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

The post Shpageta ose makarona me spinaq appeared first on Telegrafi.

Related posts

Ajvar “joklasik”: Bëhet në 30 minuta dhe është një zëvendësues i përsosur për lyerjen e tuaj të preferuar të bukës

admin

Vikend grykësish: Pitja-shpagetë më e shijshme, pite të cilën e keni provuar

rezart morina

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

admin