RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shpërthen vullkani Semeru në Indonezi – VIDEO

shperthen-vullkani-semeru-ne-indonezi-–-video

Vullkani Semeru me një lartësi prej 3.676 metra në rajonin e Java-s Lindore të Indonezisë ka filluar të nxjerrë llavë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësive, Abdul Muhari deklaroi se shpërthimi u shkaktua nga gërryerja që shirat mosun shkaktuan mbi kupolën e llavës.

Tymi dhe hiri intensiv arritën në një lartësi prej 1.500 metra mbi kraterin e vullkanit, thuhet në deklaratën ku njoftohet se nga shpati i vullkanit masivi i llavës ka mbërritur në lumë.

Disa qyteza në afërsi të vullkanit u mbuluan me renë e hirit ndërsa nuk është shënuar ndonjë humbje jete.

Zyrtarët njoftuan se qindra persona janë evakuuar në zona të sigurta dhe se niveli i alarmit është ngritur në nivelin më të lartë.

Sistemi i alarmit për vullkanin në Indonezi ndahet në 4 kategori, në “i gjelbër”, “i verdhë”, “portokalli” dhe “i kuq” i cili është edhe niveli më i lartë.

Në shpërthimin vullkanit Semeru më 4 dhjetor të vitit 2021 humbën jetën 51 persona.

Në Indonezi e cila ndodhet në brezin e tërmeteve dhe vullkaneve të emërtuar si “Unaza e Zjarrtë e Paqësorit”, janë aktivë rreth 130 vullkane.

 

Related posts

Ukraina raporton për thyerje të mbrojtjes ruse në jug

admin

Turqia shpëton 81 migrantë të parregullt të shtyrë prapa nga autoritetet greke

admin

Lavrov: Lufta hibride e zhvilluar kundër Rusisë ka për qëllim “demonizimin e vendit”

rezart morina