RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Shpërthimet e shkurtra të aktivitetit intensiv mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes së parakohshme

​shperthimet-e-shkurtra-te-aktivitetit-intensiv-mund-te-zvogelojne-rrezikun-e-vdekjes-se-parakohshme

Sipas një studimi britaniko-australian, njerëzit që bëjnë tre minuta aktivitet të fuqishëm çdo ditë, si ngjitja e shkallëve, kanë 39 për qind më pak rrezik për të vdekur nga çdo shkak.

Pavarësisht nëse është duke luajtur me qenin ose duke bërë punët intensive të shtëpisë, vetëm disa minuta aktivitet energjik në jetën tuaj të përditshme mund të zvogëlojnë në mënyrë dramatike mundësinë e vdekjes së hershme, sipas një studimi të raportuar nga gazeta Guardian.

Hulumtimi i udhëhequr nga shkencëtarët nga Universiteti i Sidneit zbuloi se njerëzit e moshës së mesme, të cilët nuk ushtrojnë në kohën e lirë në palestër, për shembull, dhe që arrijnë të bëjnë tre aktivitete shumë të shkurtra intensive në ditë, kanë një rrezik 39 për qind më të ulët të vdekjes se ata që nuk merren me ndonjë aktivitet intensiv.

Mark Hamer, profesor i mjekësisë, sportit dhe ushtrimeve në University College London dhe bashkautor i studimit, tha se rezultatet theksojnë rëndësinë e ushtrimeve të rregullta.

“Mund të jetë diçka si të luash me fëmijët. Është e mundur që të shihni se autobusi juaj është gati të niset, kështu që ju duhet të ecni jashtëzakonisht shpejt për të kapur autobusin. Mund të jetë që jetoni në një ndërtesë apartamentesh dhe duhet t’i çoni sendet ushqimore të blera lart shkallëve, “tha ai. “Janë përpjekje kaq të shkurtra të fuqishme në jetën e përditshme”.

Hamer dhe kolegët raportuan në revistën Nature Medicine se ata analizuan të dhënat nga BioBank në Britaninë e Madhe – një iniciativë kërkimore që krahasoi të dhënat gjenetike, stilin e jetës dhe shëndetin e më shumë se 500.000 njerëzve që nga fillimi i vitit 2006.

Ekipi u fokusua në më shumë se 25.000 subjekte me një moshë mesatare 61.8- vjeç, të cilët thanë se nuk ushtroheshin në kohën e tyre të lirë, përveç një shëtitjeje rekreative në javë.

Si pjesë e studimit të BioBank, këta subjekte mbanin gjithashtu një gjurmues aktiviteti në kyçin e dorës për një periudhë prej shtatë ditësh.

Ekipi zbuloi se gati 89 për qind e pjesëmarrësve u përfshinë në breshëri të shkurtra të aktivitetit të fuqishëm, shumica dërrmuese që zgjasin vetëm një ose dy minuta.

Shkencëtarët ndoqën shëndetin e pjesëmarrësve për një mesatare prej 6.9 vitesh, duke zbuluar se 852 vdiqën, përfshirë 511 nga kanceri dhe 266 nga sëmundjet kardiovaskulare.

Pasi morën parasysh faktorë të tillë si statusi i pirjes së duhanit, mosha, gjinia dhe mjekimet, ekipi zbuloi se ata që bënin vetëm tre minuta aktivitet energjik çdo ditë kishin një rrezik 39 për qind më të ulët për të vdekur nga çfarëdo shkaku gjatë periudhës së ndjekjes në krahasim me atyre që nuk kishin aktivitete të tilla.

Ata zbuluan se mesatarisht 11 minuta aktivitet energjik në ditë lidhej me një rrezik më të ulët të vdekjes 48 për qind.

Ndikimi ishte edhe më i theksuar në rastin e vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare.

Subjektet që bënin tre minuta aktivitet energjik çdo ditë kishin një rrezik 49 për qind më të ulët për të vdekur nga sëmundjet kardiovaskulare dhe 30 për qind më të ulët për të vdekur nga kanceri, krahasuar me ata që nuk bënin një aktivitet të tillë.

Ata me 11 minuta aktivitet në ditë kishin 65 për qind më pak rrezik për të vdekur nga sëmundjet kardiovaskulare dhe 49 për qind më pak rrezik për të vdekur nga kanceri.

Të rriturve u rekomandohet aktualisht 150 minuta ushtrime të moderuara deri të shpejta në javë ose 75 minuta aktivitet të fuqishëm në javë. Sidoqoftë, udhëzimet e përditësuara të publikuara nga ekspertët kryesorë mjekësorë të Britanisë së Madhe në vitin 2019 sugjerojnë se edhe përpjekjet intensive shumë të shkurtra mund të shtohen.

“Mesazhi – gjithçka ka rëndësi – është vërtet i mirë. Unë mendoj se shumica e njerëzve ndoshta mund të përpiqen të jenë më aktivë në jetën e tyre të përditshme dhe kjo nuk do të thotë që ju duhet të bëni një anëtarësim në palestër,” tha Hamer.

Related posts

7 sëmundjet që sytë mund të zbulojnë mbi shëndetin tuaj të përgjithshëm

admin

Çfarë duhet të hani në mëngjes për të shmangur fryrjet gjatë ditës

rezart morina

Kura 30 ditore me piper të zi dhe qumësht për tiroiden

admin