RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shurupi i limonit dhe majdanozit shkatërron gurët në veshka!

shurupi-i-limonit-dhe-majdanozit-shkaterron-guret-ne-veshka!

Gurët në veshka janë kristale nga urina që grumbullohen në sipërfaqet e brendshme të veshkave. Hulumtimet tregojnë se një në dhjetë njerëz ka gurë në veshka gjatë jetës së tyre, gjë që shkakton dhimbje jashtëzakonisht të forta. Veshkat e shëndetshme pastrojnë mbetjet nga gjaku dhe i largojnë ato përmes urinës. Veshkat gjithashtu kontrollojnë nivelet e natriumit, kaliumit dhe kalciumit në gjak.

Simptomat e gurëve në veshka: dhimbje në pjesën e pasme të trupit, më shumë në anën, vështirësi dhe dhimbje gjatë urinimit, urinim i shpeshtë, nauze dhe të vjella, shqetësim dhe pamundësi për të qëndruar pa lëvizur.

Gurët në veshka mund të shfaqen për shkak të marrjes së pamjaftueshme të ujit. Kur nuk marrim ujë të mjaftueshëm, kripërat, mineralet dhe substancat e tjera në urinë formojnë gurë. Mungesa e marrjes së lëngjeve është shkaku më i zakonshëm i gurëve në veshka.

Përgatitni shurupin e limonit dhe majdanozit që ndihmon në tretjen e gurëve në veshka! Limoni rrit aciditetin e urinës dhe në këtë mënyrë merr pjesë në shpërbërjen e gurëve. Rrënja e majdanozit është një diuretik natyral që stimulon urinimin. Vaji i ullirit vepron si lubrifikant dhe mjalti dhe shurupi i panjeve kanë veti antibiotike.

Ky ilaç natyral është gjithashtu efektiv në trajtimin e kushteve të tjera shëndetësore, si infeksionet dhe bakteret. Nëse receta e parë nuk ju shkon, ne kemi një recetë tjetër që do të shkrijë gurët në veshka.

Përzieni 0,5 dcl lëng limoni me 0,5 dcl vaj ulliri dhe pijeni. Më pas pini 0,5 dcl ujë. Pas gjysmë ore, shtrydhni gjysmë limoni në 3,5 dcl ujë, përzieni me një lugë uthull molle dhe pijeni. Përsëriteni këtë proces çdo orë derisa simptomat të zhduken.

Related posts

Sipas dietologëve, këto janë ushqimet që ju ndihmojnë të lehtësoheni nga ankthi

admin

Substanca që mbron shëndetin nga sëmundjet gjendet tek speci djegës

admin

Ka një mënyë si të hash karbohidrate pa shtuar peshë, sipas ekspertëve

admin6