RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Si mund të përmirësojnë vezët shëndetin e zemrës?

​si-mund-te-permiresojne-vezet-shendetin-e-zemres?

Hulumtimet e publikuara tregojnë se një vezë në ditë ndihmon në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Vezët janë burim i kolesterolit, por përmbajnë edhe substanca shumë ushqyese. Ekzistojnë prova kontradiktore nëse konsumimi i vezëve është i dëmshëm apo i shëndetshëm për zemrën.

Për shembull, një studim i botuar në vitin 2018 në revistën Heart, në të cilin morën pjesë rreth gjysmë milioni të rritur në Kinë, zbuloi se njerëzit që konsumojnë një vezë në ditë kanë një rrezik dukshëm më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër sesa njerëzit që hanë shumë vezë. më rrallë.

Për të kuptuar më mirë proceset që ndikojnë në shëndetin, autorët e studimit të ri hetuan se si konsumimi i vezëve ndikon në shënuesit e sëmundjeve kardiovaskulare në gjak.

Profesori nga Universiteti i Pekinit Lang Pan dhe ekipi i tij zgjodhën 4.778 pjesëmarrës në studim, nga të cilët 3.401 kishin një lloj sëmundje kardiovaskulare dhe 1.377 njerëz jo. Ata matën metabolitët në plazmë nga gjaku i pacientëve. Më shumë se 20 lloje të metabolitëve janë lidhur me nivelin e konsumit të vezëve.

Analiza tregoi se njerëzit që hanin vezë në mënyrë të moderuar kishin nivele më të larta të proteinave në gjakun e tyre si dhe molekula që ndihmojnë në pastrimin e kolesterolit nga enët e gjakut dhe mbrojnë kundër bllokimeve që mund të çojnë në sulme në zemër.

Te njerëzit që hanin më pak vezë, nivelet e metabolitëve të mirë ishin më të ulëta, dhe nivelet e metabolitëve të dëmshëm ishin më të lartë, krahasuar me njerëzit që hanin rregullisht vezë, shkruan Science Daily.

“Rezultatet tona tregojnë se konsumimi i moderuar i vezëve mund të ndihmojë në mbrojtjen e shëndetit të zemrës”, tha Canqing Yu, gjithashtu një profesor në Universitetin e Pekinit.

Nevojiten kërkime shtesë për të zbuluar lidhjet në detaje, por autorët theksojnë se këto mund të jenë edhe udhëzime të mira në krijimin e politikave kombëtare.

Related posts

​Arsyet pse trupi juaj “kërkon” kripë

admin

Si të shpëtoni nga dhimbjet e dhëmbit gjatë natës

rezart morina

Misri ndihmon në luftimin e disa sëmundjeve

admin