RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Si ta dalloni mjaltin e vërtetë nga ai i rremë?

​si-ta-dalloni-mjaltin-e-vertete-nga-ai-i-rreme?

Mjalti është përdorur që nga kohërat e lashta, është një ushqim natyral që njerëzit e përdornin shpesh si ilaç.

Megjithatë, ai u përdor edhe për kujdesin e trupit dhe fytyrës. Ajo që është shumë e rëndësishme kur zgjidhni mjaltin është nëse ai është i bërë vetë.

Për të marrë një sasi më të madhe mjalti, disa prodhues i shtojnë shurup sheqeri. Nëse doni të dini se si të dalloni mjaltin e vërtetë të bërë në shtëpi nga ai që nuk është, vazhdoni të lexoni këtë tekst.

Hidhni një lugë mjaltë në ujë. Nëse mjalti qëndron në fund, ai është i vërtetë. Mjalti “i rremë” do të fillojë menjëherë të shkrihet në ujë.

Vendosni një lugë çaji mjaltë nën gjuhë. Nëse ndihet hidhërimi, është mjaltë natyral. Përveç shijes së tij, mjalti dallohet edhe nga pamja e jashtme. Domethënë, kur bëhet fjalë për mjaltin e vërtetë, do të vini re se ai kristalizohet pas disa kohësh.

Ju gjithashtu mund të lyeni një copë të vogël pambuku në mjaltë dhe të përpiqeni ta vini në zjarr. Nëse pambuku digjet, mjalti është i vërtetë.

Një mënyrë tjetër: Vendoseni para milingonave. Nëse mjalti është i vërtetë, milingonat do ta rrotullojnë atë në një hark të gjerë. Ata nuk mund ta durojnë mjaltin e vërtetë të bërë vetë.

Related posts

Dobitë e ujit me limon i dimë, por cilat janë efektet anësore të tij

admin

5 përfitime të mahnitshme shëndetësore të vajit të limonit

admin

Dyshoni se vuani nga anemia?

rezart morina