RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si ta kuptoni që po e përjetoni depresionin e pas-lindjes?

si-ta-kuptoni-qe-po-e-perjetoni-depresionin-e-pas-lindjes?

Çfarë është depresioni pas lindjes?

Të kesh një fëmijë është një përvojë që të ndryshon jetën. Të jesh prind është emocionuese, por gjithashtu mund të jetë e lodhshme dhe dërrmuese. Është normale të kesh ndjenja shqetësimi ose dyshimi, veçanërisht nëse je prind për herë të parë. Megjithatë, nëse ndjenjat tuaja përfshijnë trishtim ose vetmi ekstreme, ndryshime të rënda të humorit dhe të qara të shpeshta, mund të keni depresion pas lindjes.

Depresioni pas lindjes është një lloj depresioni që ndodh pasi lind një fëmijë. Depresioni pas lindjes nuk prek vetëm personin që lind. Mund të prekë edhe surrogatët dhe prindërit birësues. Njerëzit përjetojnë ndryshime hormonale, fizike, emocionale, financiare dhe sociale pas lindjes së një fëmije. Këto ndryshime mund të shkaktojnë simptoma të depresionit pas lindjes.

Nëse keni depresion pas lindjes, dijeni se nuk jeni vetëm, nuk është faji juaj dhe se ndihma është atje. Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të menaxhojë simptomat tuaja dhe t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë.

Si mund ta di nëse kam depresion pas lindjes?

Shumë njerëz kanë depresion pas lindjes. Me depresionin pas lindjes, simptomat zgjasin javë ose muaj dhe simptomat janë më të rënda.

Disa nga simptomat:

Keni shumë të qara.
Ndjeheni të mbingarkuar.
Humbni oreksin.
Keni probleme me gjumin.
Keni ndryshime të papritura të humorit.

Related posts

Supa me vitamina: Heq dy kilogramë për vetëm 10 ditë

rezart morina

Sëmundjet e tiroides, kur duhet të kërkoni trajtim?

admin

Pse disa njerëz zgjohen gjithmonë në të njëjtën orë gjatë natës?

admin