RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si ta luftoni migrenën në kushte shtëpie

si-ta-luftoni-migrenen-ne-kushte-shtepie

Migrena është si një mysafir i padëshiruar, e cila shfaqet në mënyrë të panjohur dhe është e vështirë të eliminohet.

Lajmi i mirë është se atë mund ta luftoni në kushte shtëpie dhe në mënyrë natyrale, pasi pasta e kanellës qetëson dhimbjet.

Nëse vuani shpesh nga dhembjet e kokës, ju e dini se sa e vështirë mund të jetë.

Një alternativë është marrja e pilulave ose bërja e ushtrimeve për të provuar të kuroni dhimbjen tuaj, por këto ilaçe janë të përkohshme, domethënë dhimbja e kokës mund të kthehet gjithmonë.

Ajo që mund të bëni për të përmirësuar gjendjen është pasta e kanellës.

Gjithë çfarë duhet të bëni është të merrni disa shkopinj kanellë dhe t’i grini ata në pluhur. Pastaj, vazhdoni të shtoni pak ujë në të, duke e kthyer atë në një paste të trashë.

Aplikoni këtë pastë në tempujt dhe ballin tuaj sa herë që keni një sulm të migrenës.

Ky ilaç natyral në shtëpi lufton migrenën dhe qetëson dhembjet. Lajeni pastën pas 25-30 minutave.

Related posts

Ja pse duhet të hani petulla në mëngjes

rezart morina

Si mund ta kuptoni që jeni intolerant ndaj laktozës pa një test?

rezart morina

687 infermierë kërkuan licencë për ikje jashtë vendit në vitin 2022

admin