RTV AHIRETI
Kuzhinë

Si të përgatisni në shtëpi trileçen më të mirë që keni provuar ndonjëherë

si-te-pergatisni-ne-shtepi-trilecen-me-te-mire-qe-keni-provuar-ndonjehere

Kjo ëmbëlsirë është e thjeshtë në përgatitje dhe ka pak përbërës, por shija e saj është unike që e bënë vështirë të refuzueshme, transmeton lajmi.net.

Ajo është e kombinuar me krem karamele dhe qumësht, duke pasur një shije unike.

Trileçen mund ta përgatisni shumë lehtë në shtëpi, përbërësit:

1 l qumësht

500 ml krem qumështi (krem pana)

10 kokrra vezë

10 lugë gjellë sheqer

10 lugë miell

350 qumësht i kondesuar (qumësht panda)

300 ml karamel (gjeni në supermarkete)

Përgatitja e pandispanjës

Në një enë hedhim vetëm të bardhat e vezëve dhe të verdhat i lëmë në një enë tjetër mënjanë.

Hedhim sheqerin në enën ku kemi të bardhat e vezëve dhe i rrahim derisa masa të bëhet e njëtrajtshme dhe e trashë.

Më pas, rrahim të verdhat e vezëve dhe i shtojmë tek masa e përgatitur me të bardhat e vezëve dhe sheqerin.

I përziejmë derisa të njëtrajtësohen.

Më pas, shtojmë gradualisht miellin dhe njëkohësisht e trazojmë masën pa ndërprerje me qëllim që volumi i masës të jetë i njëjtë.

Ngrohim furrën në temperaturën 250 gradë.

Përmes një furçe kuzhine lyejmë me pak vaj tavën dhe hedhim në të masën e përgatitur dhe e lëmë të piqet në këtë temperaturë për 5 minuta, më pas gradën e nxehjes e ulim në nivelin 150.

E lëmë të piqet edhe për 10 minuta të tjera.

Përgatitja e Qumështit

Hedhim qumështin e kondesuar në një enë bashkë me qumështin e lëngshëm.

I përziejmë derisa qumështi i kondesuar të tretet plotësisht.

Më pas shtojmë kremin e qumështit (pana). I përziejmë mirë që të jenë një masë.

Heqim kekun ose pandispanjën nga furra. Pasi të jetë ftohur i presim në formë katrorë dhe hedhim përsipër masën e qumështit.

E lëmë derisa pandispanja të përthithë qumështin plotësisht.

Në fund, u hedhim sipër karamelin e lëngshëm /Lajmi.net/

 

The post Si të përgatisni në shtëpi trileçen më të mirë që keni provuar ndonjëherë appeared first on Lajmi.net.

Related posts

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

admin

Bukë spelte me fara

admin6

Paragjellë e mrekullueshme: Çorbë nga kungulli

admin6