RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si të shpëtojmë nga një dhimbje koke në mëngjes pa ilaçe?

si-te-shpetojme-nga-nje-dhimbje-koke-ne-mengjes-pa-ilace?

Dhimbjet e kokës në mëngjes mund të ndodhin për një sërë arsyesh, dhe truket si kompresat e ftohta, konsumimi i një doze të vogël kafeine ose praktikimi i jogës dhe relaksimi i përgjithshëm mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe dhimbjen.

Një studim i vitit 2022 zbuloi se një në gjashtë njerëz në mbarë botën do të përjetojnë një formë dhimbje koke gjatë ditës. Ka lloje të ndryshme të dhimbjeve të kokës, dhe ato variojnë nga një ndjesi shpimi gjilpërash që zgjat vetëm disa çaste deri tek migrena e rëndë.

Dhimbjet e kokës në mëngjes janë të zakonshme dhe mund të ndodhin për një sërë arsyesh, shumë prej të cilave nuk janë serioze. Shpesh nuk është asgjë për t’u shqetësuar, vetëm rezultat i dehidrimit.

Në shumicën e rasteve, ato mund të hiqen me çdo lloj qetësuesi, dhe nëse doni të merrni lehtësim në mënyrë natyrale, provoni disa nga këshillat e mëposhtme:

Paketa e të ftohtit: Vendosja e një pako të ftohtë në ballë mund të bëjë mrekulli për migrenën. Kubet e akullit të mbështjellë me një peshqir, një qese me bizele të ngrira, apo edhe një dush i ftohtë mund të zvogëlojnë dhimbjen. Mbajeni kompresën në kokë për 15 minuta, më pas bëni një pushim 15-minutësh.

Kompresa e ngrohtë: Për dhimbje koke tensioni, vendosni një kompresë të ngrohtë në qafë ose në pjesën e pasme të kokës. Nëse keni dhimbje koke sinusale, aplikoni një leckë të ngrohtë në zonën që ju dhemb. Dhe një dush i nxehtë mund të ndihmojë.

Lehtësoni presionin: Nëse flokët tuaj janë tërhequr shumë lart, duke mbajtur një shirit ose kapëse, mund të shkaktojë dhimbje koke. Këto “dhimbje koke me kompresim të jashtëm” mund të shkaktohen edhe nga mbajtja e një kapeleje, shiriti koke apo edhe syzeve shumë të ngushta.

Zbehni dritat: Dritat e ndezura ose ndezëse mund të shkaktojnë migrenë. Nëse jeni të prirur ndaj tyre, mbuloni dritaret tuaja me perde të errëta gjatë ditës dhe provoni të mbani syze dielli jashtë.

Shmangni përtypjen e tepërt: edhe çamçakëzi mund të shkaktojë dhimbje koke. E njëjta gjë vlen edhe për ushqimet e tjera dhe rekomandohet të shmangni ushqimet krokante dhe ngjitëse dhe të keni kujdes të hani kafshata të vogla.

Merrni pak kafeinë: Sasi të vogla kafeine shpesh mund të lehtësojnë dhimbjet e kokës dhe madje të përmirësojnë efektin e qetësuesve të dhimbjes pa recetë. Megjithatë, shumë kafeinë mund të prishë gjumin dhe të shkaktojë lloje të ndryshme dhimbje koke. Moderimi është çelësi.

Praktikoni joga: Pavarësisht nëse është shtrirje, joga, meditim ose relaksim progresiv i muskujve, të mësuarit se si të relaksoheni në mes të një dhimbje koke mund të ndihmojë me dhimbjen.

Related posts

Si ta lësh duhanin?

rezart morina

Kanceri i gjirit: Fruti që ul rrezikun e përsëritjes me 52%

admin

Pse duhet të hani rrush të thatë?

admin