RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si të veproni kur ju kafshon një qen?

si-te-veproni-kur-ju-kafshon-nje-qen?

Po luani me qenin tuaj dhe në një farë mënyre, midis rënkimit dhe tundjes së bishtit, mund të ndodhë.
Ata dhëmbë qeni mund t’ju kafshojnë ose gërvishtin. Ose përndryshe, ju mund të jeni duke ecur në rrugë dhe një qen i panjohur mund t’ju sulmojë papritmas.

Dhëmbët e përparmë të një qeni do të kapin dhe ngjeshin indet tuaja, dhe dhëmbët e tyre më të vegjël gjithashtu mund të çajnë lëkurën tuaj. Rezultati është një plagë e hapur, e dhëmbëzuar. Nëse plaga infektohet, shpesh është e rëndë, thotë mjeku i mjekësisë urgjente Stephen Sayles III, MD , shkruan Cleveland Clinic.

“Shqetësimi nr. 1 me këto pickime është infeksioni,” thotë ai. “Ju mund të keni nevojë për shtrimin në spital dhe të kërkoni antibiotikë intravenozë. Ju gjithmonë duhet të shihni një ofrues të kujdesit parësor nëse ju kafshojnë.”

Pa marrë parasysh se çfarë, sigurohuni që të shihni një mjek brenda tetë orëve nga kafshimi i qenit, thotë ai. Pritja më e gjatë rrit rrezikun e infeksionit. Nëse keni diabet ose keni imunitet të kompromentuar , rreziku juaj i infeksionit është edhe më i madh.

7 hapa për trajtimin e kafshimit të qenit

Nëse një qen ju kafshon, ndërmerrni këto hapa menjëherë:

Lani plagën duke përdorur sapun të butë dhe derdhni ujë të ngrohtë çezme mbi të për pesë deri në 10 minuta;

Ngadalësoni gjakderdhjen me një leckë të pastër;

Aplikoni krem ​​antibiotik pa recetë nëse e keni;

Mbështilleni plagën me një fashë sterile;

Mbajeni plagën të fashuar dhe shihni mjekun tuaj;

Ndryshoni fashën disa herë në ditë pasi mjeku juaj të ketë ekzaminuar plagën;

Kujdesuni për shenjat e infeksionit , duke përfshirë skuqjen, ënjtjen, rritjen e dhimbjes dhe temperature.

Related posts

Çfarë mund t’i bëjë trupit tonë vetëm një gllënjkë qumësht i prishur?

admin

Këto katër ushqime nuk duhet t’i hani kurrë në mëngjes

admin

Stresi nxit sëmundje, çfarë i bën organizmit dhe shëndetit

admin