RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Si t’ia shpjegoni fëmijës tuaj lajmin e keq? 5 këshillat e një psikoterapisti

​si-t’ia-shpjegoni-femijes-tuaj-lajmin-e-keq?-5-keshillat-e-nje-psikoterapisti

Shumë prej nesh e kanë të vështirë të flasin për vdekjen.

Kjo mund të jetë veçanërisht e vërtetë kur flisni me fëmijët, të cilët mund të kenë një kuptim të kufizuar të asaj që do të thotë në të vërtetë.

Nëse jeni prind, kjo mund t’ju bëjë të shmangni bisedat e rëndësishme me fëmijët tuaj, nga humbja e fundit e një personi të dashur deri te perspektiva e vdekjes suaj nga një sëmundje terminale.

Dhe, siç shumë prej nesh e kanë parë nga afër, të mos flasësh kurrë për vdekjen mund ta bëjë pikëllimin shumë më të vështirë për t’u përballuar.

John Halker është një psikoterapist i Human Givens dhe drejtor klinik me përvojë në Klinikën The Grove në Londrën qendrore. Ai i tregon “Femail” këshillat e tij kryesore për t’i shpjeguar lajmet e këqija fëmijës suaj – dhe disa gjëra që duhen shmangur.

1 – Merrni parasysh moshën e tyre dhe përdorni gjuhën e përshtatshme për moshën – John thotë se gjëja e parë që duhet marrë parasysh përpara se të flasësh me një fëmijë për vdekjen është mosha e tyre. Kjo do të ndikojë në atë që thoni dhe llojin e gjuhës që përdorni.

2 – Bëjnë bisedën diku ku ata ndihen të sigurt. Kur i transmeton lajme të vështira një fëmije, Gjoni rekomandon të zgjedhë diku ku ata ndihen rehat.

3 – Sigurojini ata se është në rregull të ndihen të trishtuar ose të zemëruar – Ashtu si të rriturit, fëmijët që kalojnë pikëllimin mund të ndjejnë një gamë të madhe emocionesh të ndryshme. Është e rëndësishme t’i ndihmojmë ata të kuptojnë se është mirë të ndihen sido që të ndihen.

4 – Siguroni se nuk është ‘faji i tyre’ – John thotë se fëmijët shumë të vegjël shpesh përpiqen të kuptojnë se çfarë është vdekja ose pse ndodh ajo. Për shkak të mungesës së të kuptuarit, ata shpesh mendojnë gabimisht se humbja e një personi të dashur është disi ‘faji i tyre’.

5 – Inkurajojini ata të vazhdojnë të jetojnë si normalisht – Të rriturit shpesh shqetësohen për ‘kohën e duhur’ për të ndaluar pikëllimin. Për shembull, ata mund të ndihen fajtorë për argëtimin ose për të qeshur menjëherë pasi kanë humbur një të dashur. Kjo mund të ndodhë edhe me fëmijët, thotë John – prandaj bëjini të ditur se është mirë të kënaqen pasi të ketë ndodhur diçka e keqe. Dhe më pas, përpiquni t’i ktheni ata në një rutinë të njohur, pasi kjo mund të jetë ngushëlluese.

Related posts

Si ta përgatisni shurupin e xhenxhefilit për ta trajtuar kollën?

admin

Si i zbut simptomat e ftohjes supa e pulës e bërë në shtëpi, çfarë procesesh në organizëm mund të nisë

admin6

Kurat natyrale kundër djersitjes së duarve dhe këmbëve

admin