RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sindikata gjermane në grevë, të mërkurën e ardhshme pezullohen fluturimet në aeroportin e Berlinit

sindikata-gjermane-ne-greve,-te-merkuren-e-ardhshme-pezullohen-fluturimet-ne-aeroportin-e-berlinit

Sindikata gjermane Verdi ka shpallur një grevë 24-orëshe në Aeroportin Berlin- Brandenburg (BER) për të mërkurën e ardhshme.

Asnjë fluturim pasagjerësh nuk do të ulet apo ngrihet nga aeroporti atë ditë.
Shërbimet e trajtimit tokësor, kompania e menaxhimit të aeroportit si dhe siguria e aviacionit do të preken, njoftoi sindikata të hënën.

“Në këtë situatë, kompania administruese duhet të konkludojë se fluturimet e planifikuara të pasagjerëve nuk mund të kryhen në aeroport në këtë ditë dhe duke pasur parasysh këtë, ka njoftuar edhe të gjithë partnerët në aeroport për grevën e shpallur”, tha kompania administruese të aeroportit.

U planifikuan rreth 300 nisje dhe mbërritje me rreth 35 mijë pasagjerë.

Verdi kërkon rritje mujore prej 500 euro për punonjësit e terrenit dhe punonjësit e kompanisë, me kontratën kolektive të vlefshme për 12 muaj.

Sindikata gjermane tha se pala e punëdhënësve po kërkon periudha më të gjata kontratash si për shërbimet tokësore, ashtu edhe për kompaninë administruese të aeroportit.
Përveç menaxhimit, kompania punëson edhe zjarrfikës, sigurinë e aeroportit dhe menaxhimin e trafikut.

Sipas Verdit, 6000 punëtorë janë prekur nga negociatat në vazhdim.

Negociatat për punonjësit e sigurisë së aviacionit po zhvillohen në nivel kombëtar, por shtatë raunde negociatash nuk kanë bërë “praktikisht asnjë përparim”, sipas sindikatës.
Ende nuk ka asnjë indikacion nga punëdhënësit që duan zgjidhje”, tha sindikata.

I njëjti thekson se negociatat kanë të bëjnë me ”rritje të pagës jashtë orarit për turnin e natës, të dielave, festave dhe të shtunave si dhe për një marrëveshje kolektive më të mirë për pagesën e orëve jashtë orarit”. /abcnews

Related posts

Zgjedhjet në Turqi: Propozim martese para votimit

rezart morina

Për herë të parë, Sonda e Emirateve të Bashkuara Arabe sjell pamje të hënës së Marsit – VIDEO

rezart morina

Moska: Gjermania e përfshirë drejtpërdrejtë në konflikt

rezart morina