RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sondazhi: Gjermanët e të gjitha moshave humbasin besimin në të ardhmen e vendit

sondazhi:-gjermanet-e-te-gjitha-moshave-humbasin-besimin-ne-te-ardhmen-e-vendit

Gjermanët po humbasin besimin në stabilitetin dhe sigurinë e ekonomisë dhe shoqërisë së vendit të tyre, sipas një sondazhi të 1 000 njerëzve mbi pritshmëritë e tyre për të ardhmen.

Instituti Opaschowski i Hamburgut për Studimet e së Ardhmes kreu një hetim në mars 2019, para pandemisë së koronavirusit, dhe përsëri në mars, menjëherë pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Studiuesit zbuluan se shqetësimi për vitet e ardhshme po rritet në të gjitha grupmoshat.

Për shembull, përqindja e atyre që kanë frikë nga një hendek në rritje midis të pasurve dhe të varfërve është rritur nga 60% në 2019 në 87% këtë vit.

Tre vjet më parë, më pak se gjysma (46%) kishin frikë se do të gjenin gjithnjë e më pak strehim të përballueshëm; tani është 83%.

Dhe tetë nga 10 të anketuar tani besojnë se mungesa e kontaktit mund të bëhet po aq e rëndë për të moshuarit në të ardhmen sa mungesa e parave. Në vitin 2019, ishin vetëm gjashtë nga dhjetë.

Më shumë se tre të katërtat (79%) tani presin një humor më helmues në shoqëri, duke çuar në më shumë fyerje, urrejtje dhe një prirje për dhunë. Tre vjet më parë ishte pak më shumë se gjysma (51%).

Shqetësimi se hendeku midis të pasurve dhe të varfërve po zgjerohet u nda veçanërisht nga mbi 90% e punëtorëve me të ardhura të ulëta. Frika nga izolimi i pleqërisë është ndjerë më së shumti nga të anketuarit në zonat rurale (93%).

Shumica dërrmuese e të rinjve e shohin veten të përjashtuar nga tregu i pasurive të paluajtshme: 90% e të anketuarve të moshës 20 dhe 24 vjeç thanë se gjetja e shtëpive të përballueshme do të jetë gjithnjë e më e vështirë. /atsh

Related posts

Pas Osmanit, Escobar takohet me Konjufcën

rezart morina

Tjetër tërmet i fuqishëm në Turqi – VIDEO

rezart morina

Kinë – Masat ”zero Covid-19” godasin ekonominë

admin