RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sonny Bill Williams fiton betejën për të ndërtuar xhaminë në Sidnei – VIDEO

sonny-bill-williams-fiton-betejen-per-te-ndertuar-xhamine-ne-sidnei-–-video

Sonny Bill Williams fiton betejën për të ndërtuar një xhami pas një grindjeje të ashpër me banorët e tërbuar që kundërshtuan zhvillimin e saj

Xhamia Hurstville Masjid dhe qendra e komunitetit do të ndërtohen në Botany St në Carlton, pas një beteje të gjatë me Këshillin e qytetit Georges që përfundoi në Gjykatë.

Propozimi fillestar për ndërtimin e saj u refuzua në dhjetor 2021 pasi 12 banorë kundërshtuan xhaminë, duke ngritur shqetësime për humbjen e privatësisë dhe zhurmën e shtuar dhe duke thënë se planet ishin një ‘zhvillim i tepruar’ i vendit.

Por mbështetësit e zhvillimit, përfshirë Williams, e kundërshtuan vendimin dhe më 6 shtator, komisionerja e Gjykatës së Tokës dhe Mjedisit në NSW Susan O’Neill zbuloi se aplikantët kishin adresuar çështjet e ngritura nga Këshilli i Xhorxh River.

Aplikacionit tashmë i është dhënë drita jeshile.

Williams tha se xhamia është shumë e vonuar për komunitetin e madh lokal mysliman, i cili aktualisht duhet të udhëtojë nëpër qytet për të falur namaz.

“Ka qenë një udhëtim i mundimshëm për të vënë në funksion këtë xhami, ndoshta katër ose pesë vjet,” tha Williams.

“Si një musliman krenar në këtë zonë, kjo është diçka që unë e kam pritur me padurim për një kohë shumë të gjatë.”

Vitin e kaluar, vendasit lanë shenja në vend që kundërshtonin xhaminë, por Williams u përgjigj dhe tha se ankesat bazoheshin në racizëm dhe fanatizëm.

Sonny Bill Williams, një ish superyll i ragbit, u konvertua në Islam në vitin 2009 ndërsa luante ragbi për klubin Toulon në Francë. /mesazhi

Related posts

Erdoğan: Turqia do të thajë kënetën terroriste në veri të Sirisë dhe Irakut

admin

Në fundjavë mbyllet për qarkullim një pjesë e rrugës “Agim Ramadani”

admin

Borrell infektohet me COVID-19, anulon vizitën në Kinë

rezart morina