RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Sot pritet të mblidhet Komiteti Ushtarak i NATO-s, do të diskutohet edhe për Kosovën

sot-pritet-te-mblidhet-komiteti-ushtarak-i-nato-s,-do-te-diskutohet-edhe-per-kosoven

Autoriteti më i lartë Ushtarak i NATO-s, Komiteti Ushtarak, do të mblidhet në datat 18-19 janar 2023, në Bruksel të Belgjikës, ku ndër të tjera, pritet të diskutohet edhe për situatën në Kosovës, sigurinë dhe misionin e KFOR-it.

Admirali Rob Bauer, Kryetar i Komitetit Ushtarak, do të kryesojë takimin, në të cilin do të marrin pjesë shefat e mbrojtjes aleate dhe homologët e tyre nga Finlanda dhe Suedia e ftuar, njofton Klan Kosova.

“Në seancën e parë të ditës së dytë, shefat e mbrojtjes do të takohen me partnerët e tyre operacionalë të Forcave të Kosovës (KFOR) – Armeninë, Austrinë, Finlandën, Irlandën, Moldavinë, Suedinë, Zvicrën dhe Ukrainën”.

“Diskutimet do të përqendrohen në situatën në terren, mjedisin e sigurisë dhe misionin e KFOR-it”.

“Komiteti Ushtarak do të diskutojë më pas misionin jo luftarak dhe të ngritjes së kapaciteteve të NATO-s në Irak me partnerët e tyre operacionalë Suedinë, Finlandën dhe Australinë”.

“Shefat e Mbrojtjes do të diskutojnë përpjekjet e vazhdueshme të misionit për të ndihmuar Irakun në promovimin e stabilitetit më të madh, ndërtimin e institucioneve të tij të sigurisë dhe mbrojtjes dhe çrrënjosjen e terrorizmit”.

“Në sesionin përfundimtar, Komiteti Ushtarak do të diskutojë mbështetjen e vazhdueshme të NATO-s për Ukrainën”.

Related posts

Ftohet diaspora të ndihmojë financiarisht rinovimin e Medresesë Aluddin

admin

KQZ-ja sqaron: Asnjë vëzhguesi nuk i është ndaluar hyrja në qendrën e votimit

rezart morina

Alexander Van der Bellen rizgjedhët president i Austrisë

admin