RTV AHIRETI
Shëndetësi

Spinaqi ndihmon diabetikët në menaxhim të sëmundjes

spinaqi-ndihmon-diabetiket-ne-menaxhim-te-semundjes

Spinaqi është ndër ushqimet më të shëndetshme në planet dhe përmbajta e tij është lajm i mirë edhe për diabetikët.

Spinaqi përmban një antioksidant të njohur si acid alfa-lipoik, i cili është treguar se ul nivelin e glukozës, rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe parandalon ndryshimet oksiduese, të shkaktuara nga stresi në pacientët me diabet.

Studimet mbi acidin alfa-lipoik gjithashtu kanë treguar ulje të neuropatisë periferike dhe neuropatisë autonome në diabetikët.

Sidoqoftë, shumica e studimeve kanë përdorur acid alfa-lipoik intravenoz dhe nuk është e sigurt nëse plotësimi oral do të nxirrte të njëjtat përfitime

Related posts

Çerekfinalja e Kupës/ Nesër zhvillohen ndeshjet, vëmendja te Prishtina-Ballkani

admin

Tetori rozë/ Sensibilizimi rrit numrin e grave dhe vajzave që kontrollohen

admin6

Dobitë e ujit me limon i dimë, por cilat janë efektet anësore të tij

admin