RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Stoltenberg: Rusia të kuptojë se nuk do të ketë fitues në një luftë bërthamore

stoltenberg:-rusia-te-kuptoje-se-nuk-do-te-kete-fitues-ne-nje-lufte-berthamore

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Rusia duhet të kuptojë se nuk do të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe se Ukraina ka të drejtë të mbrohet.

“Duhet të kuptojmë se këtë luftë e filloi Putini. Ishte zgjedhja e tij. Nëse ai dëshiron, ai mund t’i japë fund nesër”, tha Stoltenberg, në një intervistë për AA.

”Falënderojmë presidentin Erdogan dhe Turqinë për përpjekjet e tyre si në mbështetjen e Ukrainës ashtu edhe në lehtësimin e marrëveshjes për eksportin e grurit nga Ukraina. Kjo ndihmon në uljen e çmimeve të ushqimeve dhe është e rëndësishme për të gjithë botën, veçanërisht për vendet më të varfra”, shtoi ai.

”Sigurisht që të gjithë duan që kjo luftë të përfundojë, por ne duhet të kuptojmë se çfarë është ajo. Kjo është një luftë sulmuese. Rusia, Putini po pushton një vend tjetër. Natyrisht, Ukraina ka të drejtë të mbrohet për të rimarrë territoret që Rusia ka pushtuar. Ne duhet të kuptojmë se Putini e filloi këtë luftë, ishte zgjedhja e tij dhe ai mund t’i japë fund kësaj lufte nesër nëse dëshiron. Në të njëjtën kohë, ne duhet të kuptojmë se do të kemi paqe nëse Putini dhe Rusia pushojnë së luftuari. Nëse Zelenskyy dhe Ukraina pushojnë së luftuari, Ukraina do të pushojë së ekzistuari si një komb i pavarur sovran. Prandaj, ne kemi përgjegjësinë për të mbështetur Ukrainën, për t’i mundësuar asaj të mbrojë veten”, tha Stoltenberg.

”NATO është aleanca më e fortë në histori. NATO përfaqëson 50 për qind të fuqisë ushtarake botërore. Natyrisht, ne jemi të gatshëm të mbrojmë dhe mbrojmë të gjithë aleatët e NATO-s. Kjo është për të parandaluar luftën, jo për të shkaktuar luftë. Është absolutisht e qartë se Aleanca do të përgjigjet me misionin bazë të NATO-s “të gjithë për një dhe një për të gjithë”, theksoi ai. /atsh

Related posts

LVV-në e braktis edhe një deputet, Humolli: Nga nesër do të jem deputet i pavarur

admin

Dhjetëra të vdekur nga tërmeti që goditi Afganistanin dhe Pakistanin

admin

Presidenti Erdoğan priti në takim kryeministrin pakistanez pas tërmeteve të fuqishme

admin