RTV AHIRETI
Lajme

Studimi: Kushtet neurologjike, shkaku kryesor i sëmundjeve në mbarë botën

studimi:-kushtet-neurologjike,-shkaku-kryesor-i-semundjeve-ne-mbare-boten

Kushtet neurologjike që variojnë nga migrena në goditje në tru, sëmundja e Parkinsonit dhe demenca, tani janë shkaku kryesor i sëmundjeve në mbarë botën, duke shkaktuar 11.1 milionë vdekje në vitin 2021, ka zbuluar hulumtimi. Numri i njerëzve që jetojnë ose vdesin nga çrregullime të sistemit nervor është rritur në mënyrë dramatike gjatë tre dekadave

Related posts

Një ndër më të mëdhenj në histori, Japonia goditet nga tajfuni, erëra deri në 180 km/h

admin

Gjermani, qeveria arrin marrëveshje për lehtësimin e imigrimit të punëtorëve të kualifikuar

rezart morina

Petkoviq: Serbia do të shqyrtojë dërgimin e forcave të saj në Kosovë

admin