RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Suedia festoi 500-vjetorin e Pavarësisë

suedia-festoi-500-vjetorin-e-pavaresise

Suedia festoi 500-vjetorin e saj si shtet i pavarur, me kryeministrin Ulf Kristersson që lavdëroi vendin për ngritjen e tij nga një prej vendeve më të varfra të Evropës në një shtet të begatë të mirëqenies dhe demokraci të fortë.

Kristersson e quajti zhvillimin e vendit një “udhëtim fantastik” në një fjalim në ditën kombëtare të Suedisë, në të cilin ai tha se ”Suedia është një nga demokracitë më të forta në botë”.

“Ne kemi kaq shumë për të cilat duhet të jemi mirënjohës”, theksoi ai.

Kreu i qeverisë konservatore theksoi se vendi i tij prej 11 milionë banorësh ka probleme me krimin dhe integrimin. Gati 700 000 njerëz janë bërë shtetas suedezë në vetëm 12 vjet. Shumë prej tyre punojnë, mbështesin veten dhe kontribuojnë në shoqëri, por ka edhe shumë me probleme”, theksoi ai.

Mbreti Carl XVI Gustaf, 77 vjeç dhe mbretëresha Silvia, 79 vjeç, lindur në qytetin gjerman të Heidelberg, kishin luajtur tashmë në ditën e jubileut në Strängnäs, në perëndim të Stokholmit.

Në vetë kryeqytetin suedez, Princesha e Kurorës Victoria, 45 vjeç dhe Princi Daniel, 49 vjeç, së bashku me fëmijët e tyre Princesha Estelle, 11 vjeç dhe Princi Oscar, 7 vjeç, hapën dyert e Pallatit Mbretëror për vizitorët. /atsh

Related posts

Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë thirrje botës islame për ndalimin e shkeljeve të Izraelit

admin

Erdogan: Turqia vazhdon bisedimet me Rusinë dhe Ukrainën për t’i dhënë fund luftës

admin

Papa Françesku dënoi spiralen në rritje të vdekjeve në Lindjen e Mesme

admin