RTV AHIRETI
Shtojca

Supë, recetë që ndihmon për t´u dobësuar

supe,-recete-qe-ndihmon-per-t´u-dobesuar

E lehtë, e shijshme, e shëndetshme dhe e ushqyeshme, supa me finok përgatitet shpejt dhe është ideale gjatë periudhës së vjeshtës dhe dimrit.

Përbërësit:

  • 500 gr finok (pjesa e bardhë dhe jeshile)
  • 2 qepë
  • 4 feta bukë
  • 1 thelpi hudhër
  • 4 lugë gjelle vaj ulliri
  • Kripë

Prisni bukën, vendoseni në një tepsi me vaj dhe hudhrën e grirë dhe piqeni në furrë të ngrohur në 190 gradë për të paktën 15 minuta, duke i rrotulluar herë pas here.

Lani fijet jeshile të finokut dhe grijini imët. Sapo copat e bukës të jenë gati, hidhuni përsipër masën e grirë të fijeve jeshile dhe lërini të ftohen.

Lani edhe gjethet e kërcejt e finokut, pritini në feta dhe vendosini në ujë të vluar me kripë. Shtoni edhe qepët e prera në feta.

Ulni zjarrin dhe lërini të ziejnë për 20 minuta të tjera. Pas kësaj kohe, kalojeni supën në frulator, shtoni pjesën e mbetur të vajit dhe rregullojeni me kripë. Shërbejeni me copat e bukës.

Sipas dëshirës shtoni edhe piper ose grini pak parmixhano te supa. Gjithashtu mund të shtoni një lugë kos ose pak pana të thartë.

Related posts

Mund të përdorni telefonin tuaj në avion, KE miraton përdorimin e 5G në fluturim

admin

Tavë me salmon dhe patate

admin

Ju duhen vetëm 3 përbërës, provoni recetën më të thjeshtë të petullave

admin